Farklı ülkelerdeki sanal alışveriş mağazalarındaki ürün yorumlarının incelenmesi
Analysing product reviews in virtual shopping stores in different countries
- Tez No: 641959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ TİLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve teknolojiye erişimin kolaylaşması ile birlikte dünya nüfusunun yaklaşık olarak dörtte biri internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. İnternetten alışveriş yapan insanların sayısının artması ile birlikte günümüzde önemi artan pazarlama stratejilerinden biri elektronik ağızdan ağıza pazarlama stratejisidir. İşletmeler, internet sitelerindeki yorumlar sayesinde elektronik ağızdan ağıza pazarlama stratejisini kullanarak ürün ve hizmetlerinin reklamlarını maliyetsiz ve hızlı bir şekilde yapmaktadırlar. İşletmeler için interneti kullanarak dijital pazarlamaya geçiş yapmalarının önem kazandığı bu dönemde, müşteri yorumlarına önem vermek de elzem olmuştur. Araştırmanın amacı sanal mağazalarda ürüne yapılan yorumları farklı kültürler bağlamında incelemektir. Bu doğrultuda müşteri yorumları incelenip, araştırma kapsamında seçilmiş olan ülkeler arasında kültürel farklılıklar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada incelenecek olan yorumlar“www.amazon.com”internet sitesinden seçilmiştir. Seçilen yorumlar nitel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve Avustralya sanal alışveriş sitelerinden seçilen yorumlar; ürün özellikleri, ürün ile ilgili eleştiri veya yorum, fiyat, kargo ve ulaşım, ambalaj, kıyaslama ve satıcı olmak üzere 7 tema altında incelenmiştir. İncelenen yorumlarda ülkeden ülkeye keskin farklara rastlanmamıştır. Çalışmada, geçmişte yapılan benzer araştırmaların sonuçlarını destekleyen ve genişleten sonuçlar elde edilmiştir. Aynı zamanda erişilebilen literatürde rastlanmayan sonuçlar da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of development of technology and easier access to technology, approximately one fourth of the world's population is shopping online. With the increasing number of people shopping on the internet, electronic word of mouth marketing strategy has become increasingly important today. Due to the comments on the websites, the companies advertise their products and services cost-effectively and quickly. In this period, it is important for companies to switch to digital marketing as well as giving importance to customer reviews. The aim of the research is to examine the customer comments made on the product in virtual stores in the context of different cultures. Accordingly, customer comments were examined and cultural differences were tried to be revealed among the countries selected within the scope of the research. The comments to be examined in the study were selected from the website“www.amazon.com”. Selected comments were analyzed by qualitative content analysis method. Customer reviews which selected among Turkey, the United States of America, United Kingdom, Canada and Australia virtual shopping sites are examined under product features, criticism or comment about the product, price, shipping and transportation, packaging, comparison and seller. There were no sharp differences from country to country in the comments reviewed. In the study, results that support and expand the results of similar studies conducted in the past were obtained. At the same time, results that were not found in the accessible literature were also found.