Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerin uyuşturucu ve uyarıcı maddeler hakkındaki farkındalık düzeyleri
Awareness levels of Ankara Yıldırım Beyazıt University students on drugs and stimulants
  1. Tez No: 641960
  2. Yazar: ÇAĞRI FURKAN ÖRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Administration, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplumun, uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik farkındalık ve bilgi seviyelerinin arttırılması, uyuşturucu probleminin çözülmesi adına büyük önem arz etmektedir. Madde kullanımın oranında, büyük bir paya sahip olan gençlerin, maddeler hakkında bilgi sahibi olmaları, madde kullanımına karşı savunma mekanizmasını güçlendireceği düşünülmektedir. Çalışmada Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerinin uyuşturucu ve uyarıcı maddeler hakkındaki farkındalık ve bilgi seviyelerini ölçmek amaçlanmış olup 2019-2020 yıllarında tarama araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma evreni, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise farklı fakülte ve sınıflardan kolayda örneklem tekniği yöntemi ile 493 öğrenci olarak belirlenmiştir.Çalışmada, kişisel bilgi anketi, Madde Bağımlılığı Farkındalık Ölçeği ve Madde Bağımlılığı Bilgi Testi kullanılmaktadır.Elde edilen sonuçlara göre genel olarak öğrencilerin maddeler hakkında farkındalık ve bilgi seviyelerinin ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Fakat madde kullanan bireylerin toplum ile olan ilişkileri ve uyuşturucu ile mücadele eden kurumların tanınması konularında farkındalık seviyelerin düştüğü gözlemlenmektedir. Bilgi testi açısından ise çalışmaya katılan öğrencilerin, uyuşturucu maddelerin tanınmasına ve yapılarının hangi bileşenlerden oluştuğuna ilişkin temel düzeydeki sorulara yönelik bilgi seviyelerinin yeterli olduğu görülmektedir. Bununla birlikte temel düzey dışında kalan sorulara verilen yanıtlarda ise bilgi seviyelerinin orta seviyede veya yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Ayrıca çalışmada yer alan fakülteler arasında İslami İlimler Fakültesindeki öğrencilerin farkındalık ve bilgi seviyelerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the awareness and knowledge levels of the society towards drugs and stimulants is of great importance for solving the drug problem. It is thought that young people, who have a large share in the rate of substance use, have knowledge about the substances will strengthen the defense mechanism against drug use. In the study, it was aimed to measure the awareness and knowledge levels of Ankara Yıldırım Beyazıt University students about drugs and stimulants and it was carried out using the survey research model in 2019-2020. The universe of study is Ankara Yıldırım Beyazıt University students. The research sample was determined as 493 students from different faculties and classes with easy sampling technique method. In the study, personal information questionnaire, Substance Abuse Awareness Scale and Substance Abuse Information Test are used. has been identified. However, it is observed that the level of awareness decreases in relation to the substance use of individuals and the recognition of drug-fighting institutions. In terms of knowledge testing, it is seen that the students participating in the study have sufficient knowledge levels for basic level questions regarding the recognition of drugs and their constituents. However, in the answers given to the questions outside the basic level, it is understood that the levels of knowledge are medium or insufficient. In addition, it was determined that the awareness and knowledge levels of the students in the Faculty of Islamic Sciences were higher among the faculties in the study.