Turist rehberlerinin iş değerlerinin işe adanmışlık üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of tourist guides' work values on work engagement
- Tez No: 641982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Turizm sektörü içinde büyük öneme sahip turist rehberleri, yerli ve yabancı ziyaretçilerin seçtiği diller doğrultusunda ülkenin doğal, tarihi ve kültürel değerlerini aktararak onlara bilgilerini aktaran ve ülkenin turizm açısından gelişmesine katkı sağlayacak olan en önemli temsilcilerinden biridir. İçinde pek çok güçlüğü barındıran turist rehberliği mesleğinin, uzun çalışma saatleri, sık sık seyahat etme gerekliliği ve bunlardan doğan fiziksel yorgunlukları bulunmaktadır. Tüm bu meslek zorlukları ve mesleğin özellikleri, sahip olunan iş değerleri ve işe adanmışlık düzeyleri ile ilgili durumları oluşturmakta ve etkilemektedir. Bu noktada bir yandan iş değerlerine odaklanmak, diğer yandan işe adanmışlık düzeylerine dikkat çekmek, turist rehberlerinin meslekte önemsedikleri değerler ve kendilerini işe adama düzeyleri doğrultusunda yerine getirdikleri sorumluluğun daha çok bilincine vararak mesleklerini yerine getirebilmeleri bakımından önemlidir. Bu araştırma beş temel bölümden oluşmaktadır. Giriş başlığı altındaki ilk bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve araştırmanın temelini oluşturan kavramların tanımları yer almaktadır. İlgili alanyazını oluşturan ikinci bölümde, kuramsal çerçeveyi oluşturan değerler, iş değerleri ve işe adanmışlık kavramları irdelenmiş ve konu ile ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Yöntem başlığı altındaki üçüncü bölümde araştırmanın hipotezleri, evren ve örneklemi, veri toplama araç ve teknikleri ile veri toplama sürecine dair bilgiler bulunmaktadır. Araştırmanın bulguları ve yorumları dördüncü bölümde yer alırken, beşinci bölümde bu bulgulardan elde edilen sonuçlar ve sonuçlara yönelik önerilere yer verilmektedir. Araştırmada verileri toplamak için anket tekniği uygulanmış ve değerlendirmeler istatistiksel analizler yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların iş değerleri ile işe adanmışlıkları arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, iş değerlerinin işe adanmışlığı düşük düzeyde etkilediği, işe adanmışlığın iş değerlerini orta düzeyde etkilediği saptanmıştır. Bu doğrultuda turist rehberlerinin iş değerleri veya işe adanmışlıklarından birinin artması durumunda bir diğerinin de arttığı görülmektedir. İş değerlerini en çok etkileyen faktörün duygusal değerler olduğu, işe adanmışlığı en çok etkileyen iş değerleri faktörünün de duygusal değerler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourist guides, which are of great importance in the tourism sector, are one of the most important representatives of the country, which convey the information of the country, in the direction of the languages chosen by the local and foreign visitors, conveying their knowledge and contributing to the development of the country in terms of tourism. Tourist guidance, a profession with many difficulties, includes long working hours, frequent travel necessities and physical fatigue. All these occupational challenges and the characteristics of the profession create and influence situations related to the work values and levels of work engagement. At this point, focusing on the work values on the one hand, and drawing attention to the levels of work engagement on the other hand are important in terms of ensuring that tourist guides are able to fulfill their professions by becoming more aware of their responsibilities in line with the values they care about in the profession and their dedication. This research consists of five basic parts. In the first part of the introduction, the problem, purpose, importance, assumptions, limitations and definitions of the concepts that form the basis of the research are included. In the second part of the related literature, the values forming the theoretical framework, work values and the concepts of work engagement are examined and researches on the subject are included. In the third section under the title of the method, there is information about the hypotheses of the research, the universe and its sample, data collection tools and techniques, and the data collection process. While the findings and comments of the research are included in the fourth section, the fifth section includes the results obtained from these findings and suggestions for the results. Survey method was applied to collect data in the research and evaluations were carried out with the help of statistical analysis. As a result of the research, it has been determined that there is a low level of meaningful relationship between the work values of the participants and their work engagement, the work values affect the work engagement at a low level, and the work engagement affects the work values at a medium level. Accordingly, if one of the tourist guides increases their work values or work engagement, it is seen that the other one also increases. It was determined that the most influencing factor in work values was emotional values, and the most important factor in affecting work engagement was emotional values.