Measuring the extent of voice pitch bias in voter behavior
Seçmen davranışlarında ses frekansı eğiliminin derecesinin ölçülmesi
  1. Tez No: 641989
  2. Yazar: ASLI CEREN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, ses freansının siyasi adayların seçilebilirliğine yönelik önyargı derecesini incelemektedir. Bir anket deneyinde, lisans öğrencileri hem erkek hem de kadın adayların manipüle edilmiş ses kayıtlarını dinlediler. Bu kayıtlar, ses frekansının ve siyasi adayların cinsiyetinin etkileşimli etkilerini araştırmak için farklı siyasi ifadeler içeriyordu. Hem t-testi hem de çok değişkenli lojistik regresyon analizin- den, kalın sesli (düşük frekanslı) adayların, diğer bir deyişle daha maskülen sesli, seçim kazanma şanslarını arttırdığını ve aynı zamanda seçmenlerin kalın sesli aday- ları ince sesli (yüksek frekanslı) bir rakipten daha güvenilir ve yetkin gördüklerine ulaştım. Siyasi ifadelerin içeriğini değiştirerek, ses frekansının erkek ve kadın aday- ların seçimi kazanma olasılığı üzerinde orantısız bir etkisini olduğunu tespit ettim. Kadın adayların, kalın sesli erkek adaylardan daha uzun süre kalın sese sahip ol- manın avantajını sürdüklerini buldum. Ancak, kadın adaylar bu avantajı bir nok- tada kaybederler. Dolayısıyla, adayların ses kalınlıkları ile adayların politika duruşu arasında bir değişkenlik vardır. Ayrıca, seçmenlerin karakteristik özellikleri kalın sesli adaylar için oy kullanma şanslarını da etkiler. Bir kadın seçmen, kalın sesli bir aday için bir erkek seçmenden daha fazla oy verse de, bu etki istatistiksel anlamda önemli bulunmamıştır. Ancak, seçmenlerin aylık hane gelirleri arttıkça kalın sesli adaylara daha fazla oy verdiğini görüyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the extent of voice pitch bias on the electability of political can- didates. In a survey experiment, undergraduate students listened to the manipulated voice recordings of both male and female candidates. These included different polit- ical statements to investigate any interactive impact of voice pitch and gender of the political candidates. I find that both from t-test and multivariate logistic regression analysis, candidates with the low voice, i.e. more masculine voices, increases their probability of winning an election, and also voters perceive the low voice candidates more trustworthy and competent compared to a high voice opponent. Manipulating the content of the political statements, I detect a disproportionate effect of voice pitch on male and female candidates' probability of winning the election. Female candidates maintain the advantage obtained from having a low voice longer than a low voice male candidate. I observe this case where both male and female candi- dates are running opposed to a same-sex candidate with a high-pitched voice who advocates for a more desirable policy. However, female candidates lose this advan- tage at some point. Hence, there is a trade-off between voice pitch and the policy stance of the candidates. Besides, voters' characteristics also have an impact on their probability of voting for the low voice candidates. Even though a female voter votes more for a low voice candidate than a male voter, this effect is not significant. However, I find that as the voter has more monthly household income, the more she votes for the low-pitched candidate.