Kırklareli ili Kofçaz ilçesi amucalarının inanç ve uygulamaları üzerine bir inceleme
A study on the belief and practices of amucas in Kırklareli, Kofçaz
  1. Tez No: 641990
  2. Yazar: OKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kırklareli'nin Kofçaz ilçesinin köylerinde yaşayan Amuca Bektaşilerinin inanç ve uygulamaları üzerine hazırlanan bu çalışma giriş ve sonuç kısımlarının dışında dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında yapılan çalışmanın amacı, araştırma sahası ve konunun sınırları, araştırmanın yöntemi ve verilerin toplanması gibi konularda bilgiler verildi. Birinci bölümde araştırma yapılan saha olan Kofçaz ve köylerinin tarihi, coğrafi özellikleri ve nüfusu hakkında bilgiler verildi. Burada köylerin isimleriyle ilgili gerek yazılı kaynaklarda bulunan gerekse derlemelerde tespit edilen toponomik efsanelere de yer verildi. Bu bölümün son kısmında ise Bektaşiliğin oluşum ve gelişim devreleri ve coğrafi yayılımı hakkında bilgiler verildikten sonra Trakya Bölgesi'ne bağlı Kofçaz'da yaşayan Amuca Bektaşilerinden bahsedildi. İkinci bölümde Amuca Bektaşilerinin inanç ve uygulamalarıyla ilişkili olmasından dolayı eski Türk inançları, kültler ve iyeler/ruhlardan bahsedildi. Üçüncü bölümde Amuca Bektaşilerinin geçiş dönemi geleneklerinden doğum, sünnet, askere gitme, evlilik ve ölümle ilgili inanç ve uygulamaları anlatıldı. Dördüncü bölümde geçiş dönemi ȃdetlerinin dışında kalan doğa olayları, hayvanlar, bitkiler, nazar ile ilgili inanç ve uygulamalara; Bölgede velî olarak kabul edilen şahsiyetler ile ilgili anlatılara ve Amuca Bektaşileri için özel günlerden olan Hıdırellez, Girdi Perşembe, Çıktı Perşembe ve Muharrem ayı ile ilgili yapılan ritüellere yer verildi. Sonuç kısmında ise elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirmelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This study, which is prepared on the beliefs and practices of Amuca Bektashis living in the villages of Kofçaz district of Kırklareli, consists of four chapters apart from the introduction and conclusion sections. In the introduction part, information was given on subjects such as the purpose of the study, the research area and the limit of the subject, the method of the research and the collection of data. In the first section, information was given about the history, geographical features and population of Kofçaz and its villages. In this part, the toponomic legends related to the names of the villages, both found in written sources and identified in reviews, were also included. In the last part of this section, after giving information about the formation and development circuits and geographical spread of Bektashism, the Amuca Bektashis living in Kofçaz, which is connected to the Thrace Region, are mentioned. In the second part, old Turkic beliefs, cults and souls / spirits were mentioned because of their relation with the beliefs and practices of Amuca Bektashis. In the third chapter, the beliefs and practices of Amuca Bektashis about transitional traditions, birth, circumcision, joining the army, marriage and death are told. In the fourth section, the natural events, animals, plants, beliefs and practices related to the evil eye, which are outside the transitional periods; In the region, there are narratives about personalities accepted as guardians and rituals about“Hıdırellez”,“Girdi Perşembe”,“Çıktı Perşembe”and“Muharrem ayı”, which are special days for Amuca Bektashis. In the conclusion part, there is evaluations of the data that have been collected and analysed.