Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin sınav kaygısı düzeyleri ile çalışma alışkanlıkları düzeylerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative study of exam anxiety levels and study habit levels of music education department students
  1. Tez No: 641997
  2. Yazar: SONER ÇİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ONUR KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin bireysel çalgı performans sınav kaygısı ve bireysel çalgı çalışma alışkanlıkları düzeylerinin karşılaştırılması ve bu düzeylerin sınıf, yaş, cinsiyet ve bireysel çalgılarına göre değişkenlik gösterip göstermediğini saptamaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2019-2020 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi A.K.E.F Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenimine devam eden 122 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada Veri toplanma aracı olarak; Dalkıran, Baltacı, Karataş ve Nacakcı(2014) tarafından geliştirilen Bireysel Çalgı Performans Sınavı Kaygı Ölçeği ve Küçükosmanoğlu, Babacan, Babacan ve Yüksel(2016) tarafından geliştirilen Çalışma Alışkanlıkları Ölçeği kullanılmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U ve Spearman testleri kullanılmıştır. Öğrencilerin bireysel çalgı performans sınav kaygısı ve bireysel çalgı çalışma alışkanlıkları düzeyleri ile sınıf, yaş, cinsiyet ve bireysel çalgı değişkenleri arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmada bireysel çalgı çalışma alışkanlıkları genel ve alt boyutları incelendiğinde öğrencilerin çalışma alışkanlıkların yüksek olduğu saptanmıştır. Bireysel çalgı çalışma alışkanlıkları genel boyut incelendiğinde öğrencilerin yaş, cinsiyet ve bireysel çalgı değişkenlerine göre bir fark bulunamazken sınıf değişkenine göre lisans 1 öğrencilerinin lisans 2 ve lisans 3 öğrencilerine göre lisans 2 öğrencilerinin lisans 3 öğrencilerine göre çalışma alışkanlıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireysel çalgı çalışma alışkanlıkları alt boyutlarında sınıf, yaş, cinsiyet ve bireysel çalgı değişkenleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bireysel çalgı performans sınav kaygısı düzeyleri incelendiğinde öğrencilerin kaygı düzeyleri orta derecede olduğu saptanmıştır. Bireysel çalgı performans sınav kaygısı düzeyleri ile sınıf, yaş ve bireysel çalgı değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla daha kaygılı olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin bireysel çalgı çalışma alışkanlıkları genel ve alt boyutları ile bireysel çalgı performans sınav kaygısı düzeyleri arasında herhangi bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır ve kaygı ile çalışma alışkanlıklarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the individual instrument performance exam anxiety and individual instrument study habits levels of the students of the music education department and determine whether these levels vary according to class, age, gender and individual instruments. A relational screening model was used in the research. The sample of the research consists of 122 students who continue their education at Necmettin Erbakan University A.K.E.F Music Education Department in 2019-2020. As a data collection tool in the research; The Individual Instrument Performance Exam Anxiety Scale developed by Dalkıran, Baltacı, Karataş and Nacakcı (2014) and the Work Habits Scale developed by Küçükosmanoğlu, Babacan, Babacan and Yüksel (2016) are used. Percentage, frequency, the arithmetic mean, standard deviation, independent groups t-test, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U and Spearman tests were used to analyze the data. When the relationship between the individual instrument performance exam anxiety and individual instrument study habits levels and the variables of class, age, gender and the individual instrument was examined, it was found that the study habits of students were high when the general and sub-dimensions of individual instrument study habits were examined. When the general dimension of individual instrument study habits is examined, it is found that undergraduate students have higher working habits than undergraduate students compared to undergraduate 2 students and undergraduate students compared to age, gender and individual instrument variables. There was no significant difference between the variables of class, age, gender and individual instrument in the sub-dimensions of individual instrument working habits. When the individual instrument performance exam anxiety levels were examined, it was found that the students' anxiety levels were moderate. While there was no significant difference between individual instrument performance exam anxiety levels and variables of class, age and individual instrument, it was found that female students were more anxious than gender, according to the gender variable. It is concluded that there is no relationship and suggestions for anxiety and work habits are presented.