Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin bireysel çalgı sınavına ilişkin kaygılarının, ders başarılarıyla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between fine arts high school students' anxiety about individual instrument training course exams and their academic achievement
  1. Tez No: 928888
  2. Yazar: NEVZAT GÜVEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar Liselerinde halen yürütülmekte olan bireysel çalgı eğitimi dersi performans sınavına yönelik öğrenci kaygılarını ve bu kaygının başarılarıyla ilişkisini inceleyebilmek için yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik kaygıları, farklı değişkenlere göre incelenmiş ve bu kaygı durumları bireysel çalgı dersi başarı puanlarıyla karşılaştırılmıştır. Araştırmada Betimsel araştırmalardan Tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Model kapsamında anket tekniğinden faydalanılmış ve bu konuda geliştirilmiş bir ölçek tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ağrı ili, Bingöl ili, Bitlis ili Elazığ ili, Erzurum ili, Iğdır ili, Kars ili, Malatya ili, Muş ili, Van ili ve Erciş ilçesindeki güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerinin farklı sınıf düzeylerinde öğrenim görmekte olan 365 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada,“Bireysel Çalgı Performans Sınavı Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır.“Bireysel Çalgı Performans Sınavı Kaygı Ölçeği”nden elde edilen veriler analiz edilerek tablolar halinde yorumlanmıştır. Karşılaştırma işlemleri için öğrencilerin bireysel çalgı dersi başarı puanları da elde edilmiş ve kaygı durumları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre öğrencilerin kaygı düzeyleri orta ve/veya ortanın biraz üzerinde yüksek olarak kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde öğrencilerin cinsiyet, lise öncesi çalgı eğitimi alma durumları, sınıf düzeyi ve çalgı türleri değişkenleri ile bireysel çalgı performans sınavı kaygısı bakımından anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin son üç bireysel çalgı sınav puanı ile bireysel çalgı performans sınavı kaygısı arasında çok düşük düzeyde ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin ışığında güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin bireysel çalgı sınav puanlarının, bireysel çalgı performans kaygısından düşük düzeyde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda ilerde yapılacak çalışmalara yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the anxieties of the students in Fine Arts High Schools regarding the performance exam for the individual instrument training course and the relationship between these anxieties and their academic achievement. In the study, students' anxieties towards the individual instrument training course is analyzed in relation to various variables and these anxiety conditions are compared with their academic performance scores in the same course. The Descriptive Research Survey Model was used in this research. Within this model, the questionnaire technique was utilized, and a scale developed specifically for this purpose was employed. The study group of the research consisted of 365 students enrolled in different grade levels within the music departments of Fine Arts High Schools located in Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Van, and Erciş during the 2024-2025 academic year. The“Individual Instrument Performance Exam Anxiety Scale”was used in the research. The data obtained from this scale were analyzed and interpreted in tabular format. To facilitate comparisons, students' achievement scores in the individual instrument training course were also collected and compared to their anxiety conditions. According to the results, students' anxiety levels were recorded as moderate and/or slightly above moderate. When the findings were examined, it was determined that there were no significant differences in individual instrument performance exam anxiety in terms of variables such as gender, status of receiving instrument training before high school, grade level, and instrument type. In addition, it was found that there was a very low level of positive relation between students' last three individual instrument exam scores and their individual instrument performance exam anxiety. In the light of the data obtained, it can be concluded that the individual instrument exam scores of Fine Arts High School students are minimally affected by individual instrument performance anxiety. In the research's conclusion, there is also recommendations for future research.