Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin kurumsal endeks değerleri ile finansal oranlarının etkileşimi
Interaction of corporate governance index values and financial ratios of companies in İstanbul exchange market
- Tez No: 642000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kurumsal yönetim anlayışı ile yürütülen firmaların finansal performanslarına dair incelemeler sonucunda her iki performans göstergesinin birlikte değerlendirmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, 2013-2018 yıllar arasında BİST XKURY Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren 20 firmanın kurumsal yönetim notları ile ve finansal tablolarından elde edilen 10 finansal oranın arasındaki etkileşimi incelenecektir. Araştırma örneklemini oluşturan firmaların kurumsal endeks değerleri ile finansal oranları arasındaki etkileşimi TOPSİS yöntemi ve STATA'da panel veri ve Sabit Etkiler modeli ve Tesadüfi Etkiler modeli ortaya konmaya çalışılmıştır. TOPSİS analiz yönetiminde firmaların kurumsal yönetim notu ile finansal performans notu arasındaki genel bir ilişkiye rastlanmamaktadır. Bazı yıllarda kurumsal yönetim notu artarken finansal performans notu düşülmektedir veya tersi gerçekleşmiştir. TOPSIS ile elde edilen skorunun panel veri analiz birim kök testlerinden olan; Levin-Lin-Chu, Im-Pesaran-Shin, Hadri LM test birim kök testleri uygulayarak aralarındaki korelasyona bakılmıştır. Veri seti az olmasında, elde edilen skor verileri ile Sabit Etkiler modeli ve Tesadüfi Etkiler modeli ile analiz edilmiştir. Her iki model de %5 anlamlı olmamıştır. Bundan dolayı kurumsal yönetim notu ile 10 finansal oranın arasındaki ilişkiye Stata programı ile bakılmıştır. Her iki model %5 düzeyinde anlamlı. Husmans testi ile Sabit Etkiler ve Tesadüfi Etkiler modeli arasında karar verilmiştir. Tesadüfi Etkiler model sonuçları geçerli olup, Nakit Oranı (P>Z) = 0.000 ve %5 düzeyinde anlamlı ve bu kuramsal yönetim açıklamada önemli bir oran olmaktadır. Nakit oranın katsayı değeri 0.0552 ve Asit Test Oranı (P>Z) = 0.032 ve %5 düzeyinde anlamlı ve bu kurumsal yönetim açıklamada önemli bir oran olmaktadır. Asit Test Oranın katsayı -0.28461 değere sahip. Diğer finansal oranlar P> Z değerleri 0.05'ten büyük ve %5 düzeyinde anlamlı değillerdir.
Özet (Çeviri)
As a result of the examinations on the financial performance of the enterprises carried out with the the understanding of corporate governance, the necessity of evaluating both performance indicators emerge together. In this study, investigate the interaction between the corporate governance ratings of 20 firms operating in BİST XKURY Istanbul Exchange between 2013-2018 and 10 financial ratio values obtained from their financial statements. The interaction between the corporate index values and financial ratios of the companies that make up the sample of the research has been tried to be revealed through the analysis of TOPSİS method, panel data and Fixed Effects, Random-effects GLS in STATA. As a result, in TOPSIS analysis method not found general relationship between the corporate governance and financial performance score. In some years, the corporate governance performance rating increased but financial performance rating decreased or vice versa. One of the panel data analysis unit root tests of the score obtained with TOPSIS; correlations between them were examined by Levin-Lin-Chu, Im-Pesaran-Shin, Hadri LM test unit root tests. In the low data set, the obtained score data were analyzed with the Fixed Effects model and the Random Effects model. 5% was not significant in both models. Therefore, the relationship between corporate governance rating and 10 financial ratios has been examined. And both models are significant at the 5% level. And decided between Random Effects model and Fixed Effects model whit Husmans test. Coincidental Effects model results are valid and Cash Rate (P> Z) = 0.000 and 5% meaningful and this theoretical management is an important ratio in the explanation. The coefficient value of the cash ratio is 0.0552 and the Acid Test Rate (P> Z) = 0.032 and 5%. Acid Test Ratio has a coefficient of -0.28461. Other financial ratios P> Z values are greater than 0.05 and not significant at 5% level.