BİST sürdürülebilirlik endeksindeki şirketlerin hisse senedi değeri üzerine bir analiz
An analysis on the share value of companies listed in the BIST sustainability index
- Tez No: 693708
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sürdürülebilirlik dünyanın son dönemlerde yaşamakta olduğu global kriz ile birlikte önemini daha da fazla artırmıştır. Yatırımcıların şirketlerden beklentilerinin sadece finansal boyutta değil sosyal boyutta da gün geçtikçe artması şirketlerinde kurumsal sürdürülebilirlik konusuna önemini arttırmıştır. Bu doğrultuda, Borsa İstanbul A.Ş.' de Sürdürülebilirlik Endeksi' ni 4 Kasım 2014 tarihinden itibaren XUSRD koduyla fiyat ve getiri olarak hesaplanmaya ve yayınlanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı BİST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer almanın şirketlerin hisse senedi değerleri üzerine etkisinin ölçülmesidir. Bu amaç doğrultusunda korelasyon analizinde kurulan ilişkilere göre hisse senedi değeri ile beta, karlılık, hisse başına karlılık, fiyat kazanç, yatırılan sermaye getirisi, toplam borç öz sermaye oranı, cari oran, brüt karlılık, öz kaynak karlılık düzeyleri arasında çoklu düzeyde ilişkilerin incelenmesi için regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmada 2015-2018 dönemleri arasında endekste işlem gören 65 firmanın 2010 – 2018 dönemlerindeki finansal verileri kullanılmıştır. Çalışma BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer almanın şirketlerin finansal performansları üzerinde etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has increased its importance even more with the global crisis that the world has been experiencing recently. Increasing investors' expectations from companies not only financially but also socially increased the importance of corporate sustainability in companies. In this direction, the Sustainability Index has been calculated and published in Borsa İstanbul A.Ş. as price and return with the code XUSRD since 4 November 2014. The purpose of this study is to measure the impact of integrating with the BIST Sustainability Index on the stock values of companies listed. According to the relationships established in the correlation analysis, regression analysis was conducted to examine the multi-level relationship of the stock value with beta, profitability, earnings per share, price-earnings ratio, returns on invested capital, total debt to equity ratio, current ratio, gross profitability, and return on equity profitability. In the study, the financial data of 65 companies traded in the index between 2015-2018 periods were used for 2010-2018 periods. The study shows that being in the BIST Sustainability Index has no effect on the financial performance of companies.