Uyumsuz düşünce tarzları ve duygusal dışavurum arasındaki ilişkide yalnızlığın aracı rolü
The mediating role of loneliness in the relationship between maladaptive thinking styles and emotional expressivity
  1. Tez No: 642012
  2. Yazar: HAYRİ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada uyumsuz düşünce tarzları ve duygusal dışavurum arası ilişkide yalnızlığın aracı rolü incelenmiştir. Araştırma üniversite öğrenimi gören 1042 [776'sı (%74.5) kadın ve 266'sı (%25.5) erkek, Yaş ranjı = 17-28, Yaş ort = 20.02, Yaşss = 1.69] genç yetişkininin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, duygusal dışavurumlarını ortaya koymak için“Berkeley Duygusal Dışavurum Ölçeği”, uyumsuz düşünce tarzlarını belirlemek için“Uyumsuz Düşünce Tarzları Ölçeği”ve yalnızlık düzeylerini belirlemek amacıyla ise“UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Form”kullanılmıştır. Araştırmada veriler yapısal eşitlik modeliyle analiz edilmiştir. Ayrıca dolaylı etkinin anlamlığını test etmek için bootstrapping yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen yapısal eşitlik modeli sonucunda yalnızlığın uyumsuz düşünce tarzları ve duygusal dışavurum arasındaki ilişkide kısmi aracı role sahip olduğu bulunmuştur. Başka bir ifadeyle uyumsuz düşünce tarzları hem doğrudan hem de yalnızlık aracılığıyla duygusal dışavurumu yordamaktadır. Ayrıca bootstrapping yöntemi sonucu da bu dolaylı etkinin anlamlı olduğunu göstermiştir. Bulgular ilgili alan yazın bağlamında tartışılmış ve gelecekte gerçekleştirilecek olan araştırmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the mediating role of loneliness in the relationship between maladaptive thinking styles and emotional expressivity. Participants were 1042 [776'sı (%74.5) female ve 266'sı (%25.5) male, Rangeage = 17-28, Mage = 20.02, SDage = 1.69] young adults enrolled at university.“Personal Information Form”was used to determine the personal information of the participants.“Berkeley Expressivity Scale”to determine their emotional expressivity,“Maladaptive Thinking Styles Scale”to determine the maladaptive thinking styles, and“UCLA Loneliness Scale (ULS-8)”to determine their loneliness levels was used. In the study, the data were analyzed with the structural equation model. Also, the bootstrapping method was used to test the significance of the indirect effect. As a result of the structural equation model, loneliness has been found to have a partial mediating role in the relationship between maladaptive thinking styles and emotional expressivity. In other words, maladaptive thinking styles predict emotional expressivity both directly and through loneliness. Also, the result of the Bootstrapping method has shown that this indirect effect is significant. The findings discussed in the context of the relevant literature and recommendations for future research given.