Türkiye'de illegal paralel devlet yapılanmasında bir istihbarat örgütü olarak FETÖ
An intelligence servi̇ce inside the illegal parallel state in Turkey FETÖ
  1. Tez No: 642013
  2. Yazar: ALİ İHSAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KAVSIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İstihbarat, devletlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda politikalar geliştirilmesini sağlayan faaliyetler bütünüdür. Günümüzde terör örgütlerinin de sıkça bu yöntemleri kullandığı görülmektedir. FETÖ/PDY de Türkiye'de bu yöntemlere başvuran yeni nesil bir terör örgütü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı FETÖ/PDY terör örgütünün temel istihbarat ilke ve yöntemlerini kullanarak hareket ettiğini ortaya koymaktır. FETÖ ile ilgili olarak yapılan çalışmaların genellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında literatüre girmeye başladığı görülmektedir. Yapılan çalışmalarda örgütün hukuki olarak terör örgütü olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışma ile örgütün bir istihbarat kurumu gibi hareket ederek faaliyetlerini yürüttüğü ortaya konulmuştur. İstihbarat anlayışıyla ilgili olarak devletlerin yürüttüğü faaliyetler ile FETÖ'nün faaliyetleri arasındaki benzerlikler analiz edilmiştir. Çalışmada istihbarat kavramının özellikleri ve istihbarat üretim süreci ifade edilmiştir. Örgüt faaliyetleri de bu çerçevede incelenmiştir. Örgütün, devlet kurumları içerisindeki mahrem yapılanması, mahrem yapılanmanın kullandığı teknik imkanlar, bu imkanlarla elde ettiği bilgilerin kullanılması ve açık kaynak olarak sosyal medyadan faydalanması incelenmiştir. Örgütün kullandığı iletişim yöntemleri noktasında istihbarat yöntemleriyle benzerlik gösteren özelliklere vurgu yapılmıştır. Hülasa, örgüt yapılanmasının ve faaliyetlerinin istihbarat toplama yöntemlerini araç olarak kullanması çerçevesinde literatüre yeni bir görüş katması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intelligence is an activity which ensures determining requirements of states and developing policies in line with the requirements. It is seen that terrorist organisations frequently apply to these methods. FETO/PDY is also a new generation terörist organisation that applies these methods. The aim of this research project is to put forth that FETÖ/PDY acts by using the principles and methods of intelligence agencies. It is seen that studies carried out about FETO/PDY have started to put in appearance in literature after 15 July coup attempt. The studies emphesized that the organisation is legally a terrorist organisation. It is presented with this research project that the organisation achieves its aims acting like an intelligence servise. Resemblance of activities which states and FETO/PDY carried out were analized about comprehension of intelligence. In this study, features of intelligence concept and process of intelligence production were expressed. Activities of the organisation were inspected in this framework. The organisation's confidential structure in the state institutions, technical facilities that confidential structure uses, information obtained by exploiting these technical facilities and social media as an open source were inspected. It is emphesized that Communication systems the organisation uses resemble intelligence methods. Briefly, it is aimed to bring a new understanding to the literature that structure and activities of organisation uses intelligence collection methods as an instrument.