Niğde tren garları
Niğde train stations
- Tez No: 642015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇERKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İngiltere'de ortaya çıkan demiryolları, hızlı bir gelişim göstererek 19. yüzyılda dünyanın çeşitli bölgelerine de yayılmıştır. Osmanlı Devleti bu gelişmelere kayıtsız kalmamış, nitekim Sultan Abdülaziz dönemi ile birlikte demiryolları inşasına başlanmıştır. Konumuzu teşkil eden Niğde Tren Garları, başlıca iki dönemde inşa edilmiş yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaptığımız çalışmalar neticesinde toplam 8 gar tesisi tespit edilmiştir. Bunlardan ikisi Osmanlı, altısı Cumhuriyet dönemine aittir. Osmanlı dönemine ait Ulukışla ve Çiftehan garları Sultan II. Abdülhamid Han dönemi imar faaliyetlerinden Anadolu-Bağdat Demiryolları'nın önemli bir parçasıdır. Diğer demiryolu inşa faaliyetleri ise Cumhuriyet döneminde gerçekleşmiştir. Niğde, Hüyük, Bor, Bereket, Karalar ve Gümüş garları bu döneme ait eserlerdir. Her iki dönemde de imar faaliyetleri Almanlar tarafından yapılmıştır. İstasyon dâhilindeki yapılar özellikleri bakımından Alman tip projelerin belirgin örneklerindendir ve dolayısı ile döneminin Alman-Türk eklektik üsluplarını sergileyen eserler olarak dikkat çekmektedir. Yapılar, inşa edildiği dönemlerde bölgelerin şehirleşmesinde önemli rol üstlenmiş, çevresindeki yerleşim mahallinin zamanla gelişmesinde ana etken olmuştur. Bu sebeple Niğde'de yer alan demiryolu yapıları, demiryolu mirası ve endüstriyel mimari kapsamında oldukça önemlidir. Her biri Anadolu Türk Mimarisi içerisinde döneminin karakteristik özelliklerini sergileyen birer eser olmakla birlikte, aynı zamanda Niğde'deki sanayileşme kültürünün tarihsel, sosyal, teknolojik ve bilimsel tanıkları niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The railways that emerged in England, showed a rapid development and spread to various parts of the world in the 19th century. Ottoman Empire did not remain indifferent to these developments, thus Railway construction started with Sultan Abdulaziz Khan period. Forming our subject“Niğde Train Stations”construction in two periods. As a result of our work, eight train stations has been determined. Two of this stations builted in Ottoman era six of these builted in Turkish Republic period. The station Ulukışla and Çiftehan, facility that constitutes our subject, part of the Anatolian-Baghdad railway project, one of the most important reconstruction activities of the Sultan II. Abdulhamid Khan period. Other railway construction activities in the Turkish Republic period. Niğde, Hüyük, Bor, Bereket, Karalar and Gümüş stations also belong to this period. In both periods, development activities were carried out by the Germans. Structures at the station German-type projects, and thus are the works that exhibit the German-Turkish eclectic features of its period a draws attention. It also played an important role in the urbanization of the town following the period and also it has been the main factor in the development of the surrounding settlement over time. For this reason, railway structures in Niğde, Railway Heritage and industrial architecture within most important. Although each of them is a work exhibiting the characteristic features of its period in Anatolian Turkish Architecture, at the same time, they are historical, social, technological and scientific witnesses of the industrialization culture in Niğde.