Coğrafi bilgi sistemleri ile niğde-kayseri arası hızlı tren hattı önerisi ve maliyet değerlendirilmesi
Geographical information systems and nigde-kayseri̇ speed train line proposal and cost evaluation
  1. Tez No: 741383
  2. Yazar: MURAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KAĞAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri tabanlı yeni bir raylı sistem güzergah tasarım modeli oluşturmak ve Türkiye için çok önemli olan demiryolu yatırımlarının yönlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu çalışma sayesinde; yeni raylı sistem güzergahlarının yüksek yolcu kapasitesine sahip ve uygun teknik koşullara sahip bölgelerden geçecek şekilde tasarlanmasına katkıda bulunulması planlanmaktadır. Bu plan doğrultusunda belirlenen güzergahın ön maliyet çalışmasının yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute based remote sensing and geographic information systems to create a new rail route design model and the routing of rail investment is very important for Turkey. Thanks to this model; It is planned to contribute to the design of the new rail system routes to pass through regions with the highest passenger capacity,the most needed and the most suitable technical conditions. It is aimed to carry out the preliminary cost study of the rotary route determined in line with this plan.