Adolesan dönemindeki erkek bireylerin bazı fiziksel, fizyolojik ve motorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some physical, physiological and motoricfeatures of male individuals in the adolescence period
  1. Tez No: 642039
  2. Yazar: BATTAL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanların, yaşam sürecinin herhangi bir evresinde fiziksel, fizyolojik ve motorsal beceri bakımından ortaya koyacağı performansın makul sınırlar içerisinde olması, sağlığın soyut boyutunun dışındaki uygunluk düzeyinin takip edilmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, adolesan dönemi içerisinde 14, 15, 16 ve 17 yaşlarındaki sedanter erkek bireylerin bazı fiziksel, fizyolojik ve motorik özelliklerinin yaşlara göre seyri ve bu özelliklerin birbirleri ile olan ilişkileri incelendi. Deneysel tarama yöntemi kullanılan bu araştırmada çalışma grubu, Elazığ Kaya Karakaya Güzel Sanatlar Lisesinde öğrenim gören, herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 85 erkek öğrencinin gönüllülük esasına göre iştiraki ile oluşturuldu. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi ölçümlerinin yanında, esneklik, denge, sürat, güç, kuvvet, aerobik kapasite ile istirahat kalp atım sayısı ve kan basınçlarına yönelik ölçümleri yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup, çoklu grupların karşılaştırılmasında One Way Anova testi ile Post Hoc testleri dikkate alındı. Verilerin dağılımının normal olup olmama durumuna göre iki değer arasındaki ilişki düzeyi Pearson veya Spearman Rank korelasyon katsayılarına bakılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is important that the performance of people in terms of physical, physiological and motor skills at any stage of their life should be within reasonable limits in terms of following the fitness level outside the abstract dimension of health. In this study, some physical, physiological and motoric development features of sedentary male individuals who are aged of 14, 15, 16 and 17 in adolescence period have been examined. In this research in which experimental scanning method has been used, the study group has been created with 85 male students who do not have any health problems and are studying at Elazığ Kaya Karakaya Fine Arts High School on a volunteer basis. In addition to the measurements of the participants' height, body weight, waist circumference, hip circumference, flexibility, balance, speed, strength, strength, aerobic capacity, resting heart rate and blood pressure have been measured. In the statistical analysis of the obtained data, SPSS 22.0 package program has been used and One Way Anova test and Post Hoc Tests have been taken into consideration in comparing multiple groups. According to whether the distribution of the data is normal or not, the level of correlation between the two values has been evaluated by looking at the Pearson or Spearman Rank correlation coefficients.