122 GHz SiGe BiCMOS high resolution FMCW RADAR front-end for remote sensing applications
Kısa mesafe RADAR uygulamaları için yüksek çözünürlüklü 122 GHz SiGe BiCMOS FMCW RADAR ̈ön uç devresi
  1. Tez No: 642049
  2. Yazar: IŞIK BERKE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
RADAR sistemleri birçok yeni uygulama alanlar görererek otomobillerimizde, cep telefonlarımızda ve daha fazlasında günlük hayatımızın bir parçası haline gelmektedir. SiGe BiCMOS ve derin ölçekli CMOS gibi Silikon bazlı proses teknolojilerindeki devamlı gelişmeler, milimetre dalga frekanslarında (30-300 GHz) çalışan düşük maliyetli, yüksek seviyede entegre sistemlerin yolunu açtı. Bu frekans spektrumunun kullanımı, el hareketi tanıma, insan yürüyüşü izleme, yaşamsal belirti algılama ve RADAR kullanımıyla görüntüleme gibi yüksek çözünürlüklü algılama uygulamalarına olanak tanımaktadır. Bu tezde, yüksek çözünürlüklü algılama uygulamaları için 122 GHz merkezli bir FMCW RADAR ön-uç devresi tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem, diferansiyel mimari kullanır ve hem 122 GHz ISM bandında hem de
Özet (Çeviri)
RADAR systems are starting to see many new areas applications, becoming a part of our everyday life in our automobiles, cell phones, and more. The constant advances in the Silicon-based process technologies, such as SiGe BiCMOS and deep scaled CMOS, paved the way for the implementation of low-cost, highly integrated systems that work in millimeter-wave frequencies (30-300 GHz). The use of this frequency spectrum enables high-resolution sensing applications such as hand-gesture recognition, human gait tracking, vital sign detection, and imaging with the use of RADARs. In this thesis, a 122 GHz FMCW RADAR Front-End is designed for high-resolution sensing applications. The designed system employs differential architecture and can operate in both the 122 GHz ISM band, and at an increased bandwidth of 110-130 GHz for sub-cm range resolution performance. The designed system is implemented using IHP 0.13µm SiGe:C BiCMOS technology, which offers HBT devices with ft/fmax of 300/500 GHz. The system consists of an LNA, PA, Mixer, LO buffer amplifier, x16 active frequency multiplier, and a single-ended to differential power divider. The simulation results of the full system show 31 dB receiver conversion gain, 9.9 dB single-sideband noise figure, 10.1dBm output power with a DC power consumption of 247 mW. The full system occupies a die area of 4mm^2, and is suitable for scalable implementations in future. The system simulations verify that the designed system can reliably detect a human hand at a range longer than 1m with a sub-cm range resolution.