Electrical balance duplexer based in-band full duplex system for 5G (28 GHz) communication systems
5G (28 GHz) haberleşme sistemleri için elektriksel denge dupleksleyici bant-içi tam dupleks sistem
- Tez No: 643472
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kablosuz iletişim sistemlerinin evrimine her gün kullanıcıları tarafından tanık olunmaktadır. Şu anda 4G, veri hızı ve gecikme açısından kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor. 4G dünyaya yayılıyor ve dünya pazarına hakim. Bununla birlikte, daha yüksek veri hızı, daha düşük gecikme süresi ve artan sayıda kullanıcı için giderek artan kullanıcı talepleri, 4G'nin talepleri karşılayamayacağı yeni zorluklar yaratmaktadır. Kurumlar, 4G'deki zorlukların üstesinden gelmek için yeni nesil (5G) iletişim sistemlerini inceliyor. 5G'nin piyasaya sürülmesiyle, daha yüksek veri hızı ve daha düşük gecikme süresi talebini karşılamak için tam çift yönlü gibi çeşitli yeni teknolojilerin kullanılması gerekli hale geldi. Bant içi tam çift yönlü işlemle, spektrum verimliliği teorik olarak iki katına çıkar. SiGe BiCMOS teknolojisindeki gelişmeler, onları düşük maliyetli ve yüksek performanslı alıcı-vericiler için iyi bir aday haline getirmiştir. Bu tezde, IHP'nin 0.13 $\mu$m SiGe BiCMOS teknolojisinde uygulanan 5G (28 GHz) iletişim sistemleri için elektriksel denge duplexer tabanlı bir bant içi tam çift yönlü sistemin tasarımı sunulmuştur. Elektrik denge dupleksleyici, anten ile denge portu empedansları arasındaki uyumsuzluğu azaltarak vericiden alıcıya sızıntıyı bastırmak için bir hibrit transformatör ve bir empedans ayarlayıcı ile inşa edilmiştir. Dupleksleyici, 28 GHz gibi çeşitli anten empedansları için verici ve alıcı tarafları arasında 40 dB'den fazla izolasyon sağlar. Sistemin verici kazancı, 12 dBm'lik OP1 $ _ {dB} $ elde edilerek 30 dB'nin üzerindedir, oysa 5 dB'lik alıcı kazancı elde edilir. Alıcının minimum gürültü rakamı 8.2 dB'dir.
Özet (Çeviri)
The evolution of wireless communication systems is witnessed every day by their users. Currently, 4G meets the needs of the users in terms of data-rate and latency. 4G is spreading to the world and dominating the worldwide market. However, ever-increasing user demands for higher data-rate, lower latency, and an increased number of users are generating new challenges that 4G could not manage to meet the demands. To overcome the challenges in 4G, the institutions are studying the next generation (5G) communication systems. With the introduction of 5G, the utilization of various new technologies such as full-duplex becomes necessary to meet the demand for higher data-rate and lower latency. With the in-band full-duplex operation, the spectrum efficiency is doubled theoretically. The improvements in the SiGe BiCMOS technology have made them be a good candidate for low-cost and high-performance transceivers. In this thesis, the design of an electrical balance duplexer based in-band full-duplex system for 5G (28 GHz) communication systems implemented in IHP's 0.13 $\mu$m SiGe BiCMOS technology is presented. The electrical balance duplexer is constructed with a hybrid transformer and an impedance tuner to suppress the leakage from the transmitter to the receiver by reducing the mismatch between the antenna and balance port impedances. The duplexer achieves isolation between the transmitter and receiver sides more than 40 dB for various antenna impedances at 28 GHz. The transmitter gain of the system is more than 30 dB by achieving OP1$_{dB}$ of 12 dBm whereas the receiver gain of 5 dB is obtained. The minimum noise figure of the receiver is 8.2 dB.