On linear complementary pair of codes
Doğrusal bütünleyici çift kodları üzerine
- Tez No: 642048
- Danışmanlar: PROF. CEM GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Doğrusal bütünleyici çift (C,D) kodları son zamanlarda, kriptografide yan kanal ve sahte enjeksiyon atakları üzerine uygulamaları sebebiyle ilgi çekmişlerdir. Böyle bir çiftin güvenlik parametresi, d(C) ve d(D⊥) minimum uzaklıklarının minimumu olarak tanımlanır. C ve D her ikisi de devirsel, veya 2D devirsel, sonlu cisimler üzerinde tanımlı kodlar ise, Carlet vd. C'nin D⊥'a denk olduğunu göstermişlerdir. Dolayısıyla d(C) = d(D⊥) eşitliği doğrudur. Bu sonucu, sonlu cisimler üzerinde tanımlı tüm nD, veya abelyen, kodlara genişletiyoruz. Ayrıca, aynı sonucu sonlu zincir halkaları üzerinde tanımlı tüm 2-taraflı doğrusal bütünleyici çift kodları için de ispatlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Linear complementary pair (C,D) of codes has drawn much attention recently due to their applications to cryptography, in the context of side channel and fault injection attacks. The security parameter of such a pair is defined to be the minimum of the minimum distances d(C) and d(D⊥). Carlet et al. showed that if C and D are both cyclic or both 2D cyclic over a finite field, then C and D⊥ are equivalent codes. Hence d(C) = d(D⊥). We extend this result to all nD cyclic, or abelian, codes over finite fields. Moreover, we prove the same result for all linear complementary pair of 2-sided group codes over finite chain rings.