4 kanal hüzme şekillendirici devre için modül VLSI tasarımı
VLSI module design for 4 channel beam former circuit
- Tez No: 776720
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Faz kaydırıcılar, faz dizili antenlerden oluşan hüzme şekillendirme sistemlerinin en önemli elemanlarından birisidir. Hüzme şekillendiriciler anten dizilerinden oluşurlar, her bir antene gelen sinyalin zamanda gecikmesi ve faz açısının değişmesi ile istenilen hüzme açısı mekanik değişikliğe gerek duyulmadan elektronik olarak elde edilir. Bu çalışmada 0.25-μm SiGe BiCMOS prosesine ait düzlemsel spiral indüktör ve metal/izolatör/metal MIM kapasitör modellerine göre benzetilmiş 4-bit (22,5° adım) sayısal kontrollü bir X band (8-12 GHz) pasif faz kaydırıcı sunulmaktadır. Faz kaydırıcı Synopsys platformu kullanılarak tasarlanmış ve benzetimi tamamlanmıştır. Benzetimler sırasında zamana göre analizler ve ac analiz yöntemleri kullanılmıştır. Teorik ve simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Toplam RMS faz hatası 180 derecelik modülü saymazsak 3,2 derecedir 180 derecelik modülle 10,2 derecedir. İndüktörün kararlılığı ve alan zorlukları nedeniyle, faz kayması Yüksek Geçişli Tee ve Düşük Geçişli Pi filtreleri ile elde edilmiştir. Anahtarlama işlemi için izole NMOS kullanılmıştır. Tüm bitler ve bit sıraları, daha az RMS faz hatası ve genel ekleme kaybı elde etmek için dikkatlice seçilmiştir. Karşılaştırılabilir benzetim sonuçlarına göre, YITAL 0,25-μm SiGe BiCMOS modelleri ve PDK kullanılarak 4-Bit X-Bant CMOS Pasif Faz Kaydırıcı tasarımının mümkün olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın bilimsel katkısı, literatürde daha önce değinilmemiş bazı tasarım zorluklarını ele almasıdır.
Özet (Çeviri)
Phase shifters are one of the key components of beamforming units consisting of phased array antennas. Beamformers are composed of antenna arrays, and the desired beam angle is obtained electronically without mechanical modification by changing the time delay and phase angle of the signal coming to each antenna. In this work, we present a 4-bit (22.5° step) numerically controllable X-band (8-12 GHz) passive phase shifter based on a 0.25-μm SiGe BiCMOS process simulating a metal/insulator/metal MIM capacitor and a planar spiral inductor. The phase shifter was simulated and designed in Synopsys platform. Time dependent analyses and ac analysis methods were used during the simulations. Theoretical and simulation results are compared. The overall RMS phase error is 3.2 degrees not counting the 180-degree module and 10.2 degrees with the 180- degree module. Due to the stability of the inductor and field difficulties, the phase shift is achieved by High Pass Tee and Low Pass Pi filters. For the switching operation, isolated NMOS is used. All bits and bit sequences are carefully selected to achieve less total insertion loss and RMS phase error. The compared simulation results show that it is possible to design a 4-Bit X-Band CMOS Passive Phase Shifter using YITAL 0.25-μm SiGe BiCMOS models and PDK. The scientific contribution of this work is that it addresses some design challenges unaddressed previously in the literature.