Development of a novel in vitro screening method using genetically modified NK-92 cells against various tumor cells
Çeşitli tümör hücrelerine karşı genetik olarak değiştirilmiş NK-92 hücreleri kullanılarak yeni bir in vitro tarama yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 642066
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BATU ERMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SÜTLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Doğal bağışıklık sisteminin doğal öldürücü (NK) hücreleri, tümor hücrelerini güçlü bir şekilde öldürme kabiliyetleri ile tanınırlar. NK hücre aracılı öldürme, ligand bağlanması ile efektör fonksiyonları tetiklenen veya baskılanan birçok aktivasyon ve inhibisyon reseptörleri arasındaki karmaşık denge ile korunur. Bu çalışmada reseptöre özgül anti-tümör yanıtlarını tanımlamak için hücre bazlı bir tarama aracı geliştirerek bu karmaşık dengeyi incelemeyi hedefliyoruz. Heterojen tümör hücre popülasyonlarının karakteri hastalar arasında farklılık gösterdiği için böyle bir araç hastaya özel kanser immünoterapilerinin geliştirilmesinde yararlı olabilir. 20 farklı NK hücre yüzey reseptörünü kodlayan genler, NK-92 hücre hattının genetik modifikasyonu için lentiviral vektörlere klonlanmıştır. Genetik olarak modifiye edilmiş (GM) NK-92 hücreleri saflaştırılmış ve tek bir özgül reseptörü yüksek düzeyde ifade ettikleri akan hücre ölçer ile doğrulanmıştır. Tüm GM NK-92 hücrelerinin efektör fonksiyonları insan kanser hücre hatlarına ve sarkom hastalarından elde edilen tümör hücrelerine karşı analiz edilmiştir. Sonuçta, yapılan genetik değişikliklerin GM NK-92 hücrelerinin sitotoksik kapasitelerine zarar vermediği ve hatta DNAM-1 ve NKG2D gibi reseptörler aracılığıyla arttırılmış bir tümör hedeflenmesini tetiklediği gözlemlenmiştir. Ayrıca, bloke edici antikorlar kullanılarak bu cevabın DNAM-1 ve NKG2D kaynaklı olduğu doğrulanmıştır. Ek olarak, DNAM-1 ve NKG2D'yi birlikte ifade ederek degranülasyon ve sitotoksisiteyi tetiklemede ön plana çıkan reseptörlerin sinerjik tepkisi de değerlendirilmiştir. Sonuçlarımız, farklı aktivasyon reseptörlerini ifade eden genetik olarak modifiye edilmiş NK hücrelerinde yanıt üreten reseptörleri tanımlamak için in vitro genetik tarama yaklaşımının uygulanabilirliğini göstermektedir. Bu araç, adoptif kanser immünoterapisinde kullanılabilecek hastaya özgül hedeflerin hızla belirlenmesini sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Natural killer (NK) cells of the innate immune system are recognized for their ability to potently kill tumor cells. NK cell-mediated lysis is maintained by an intricate balance between several activating and inhibitory receptors that either trigger or dampen effector functions upon ligand engagement. In this study, we aim to dissect this complex balance by developing a cell-based screening tool to identify receptor specific anti-tumor responses. As the character of the heterogeneous tumor cell populations differs among patients, such a tool may be instrumental in developing patient-tailored cancer immunotherapies. Genes encoding 20 NK cell surface receptors were cloned into lentiviral vectors for genetic modification of the NK-92 cell line. Genetically modified (GM) NK-92 cells were enriched and overexpression of receptors was confirmed by flow cytometry. We analyzed the effector functions of all GM NK-92 cells against human cancer cell lines as well as against primary human sarcoma explants. Overall, genetic modifications did not hamper cytotoxic capacity of GM NK-92 cells; rather induced enhanced tumor cell targeting by receptors such as DNAM-1 and NKG2D. We further confirmed that this response was indeed DNAM-1 or NKG2D-dependent by using blocking antibodies. We also evaluated the synergistic response of prominent receptors in triggering degranulation and cytotoxicity by co-expressing DNAM-1 and NKG2D. Our results show the feasibility of an in vitro genetic screening approach to identify response-triggering receptors in genetically modified NK cells expressing different activating receptors. This tool has the potential to rapidly identify patient-specific targets for adoptive immunotherapy of cancer.