Hekimin özen borcuna aykırılıktan doğan sözleşmesel sorumluluğu
Physicians' contractual liability arising from their duty of care
  1. Tez No: 642069
  2. Yazar: NİHAN KOYUNCU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışmada, hekimlerin, hekimlik sözleşmesinden doğan özen borcu incelenmektedir. Özen borcunun kapsamının tayin edilebilmesi ve bu borcun somutlaştırılabilmesi amacı ile çalışmamızın ilk bölümünde borcun kaynağı olan hekimlik sözleşmesi ve bu sözleşmenin hukuki niteliği üzerine değerlendirme yapılmaktadır. Bu bölümde varılan sonuç uyarınca somutlaşan özen borcu, çalışmamızın ikinci bölümünde ele alınmaktadır. Bu bölümde, özen borcunun, hekimin yan yükümlülüklerinin gereği gibi ifasındaki rolü nedeni ile hekimin özen borcu dışında kalan yükümlülükleri de bu fonksiyon ile sınırlı olmak üzere aktarılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın son bölümündeyse uygulamadaki tipik örneklerinin yardımı ile hekimin özen borcuna aykırılığının incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this thesis to examine the duty of care that has its source in physicians' medical contracts. In the first chapter of this study, medical contracts and their legal characteristic features are examined in order to concretize the duty of care and to determine its scope. The duty of care of physicians which is aimed to be concretized in first chapter is examined in the latter. Thus, in the second chapter, considering the function of this obligation as its primer role in physicians' secondary obligations to be duly performed, physicians' obligations, other than their duty of care, is examined limited to this function. In the latest chapter, noncompliance with the duty of care is analyzed with the help of typical medical cases in practice.