Tıbbi standartların hekimin özel hukuk sorumluluğuna etkisi
Effect of medical standards on the private legal responsibility of the physician
- Tez No: 501447
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tıbbi standartlar, tıbbi müdahalenin hukuka uygunluğu değerlendirilirken esas alınacak ölçütlerden biridir. Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşmesi: İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi'nin 4. maddesinde mesleki standartlar başlığıyla ele alınan tıbbi standart kavramı, iç hukuk mevzuatımızda da karşılık bulmuştur. Tıbbi müdahaleyi gerçekleştirme yetkisini haiz olan hekimlerin, tıbbi uygulamanın ön şartları olan; tıbbi endikasyon, aydınlatılmış rıza ve tıp biliminin objektif verilerine uygun tıbbi müdahale şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Hekimlerin tıbbi standartların dışındaki tıbbi müdahalesi, hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle hekimlerin tazminat sorumluluğunu gündeme getirecektir. Hukuka uygun tıbbi müdahale, somut olayın koşulları ile tıp bilimi tarafından yerleşmiş ve genel kabul görmüş olan tıbbi standartlar göz önüne alınarak belirlenecektir. Hekim objektif özen yükümlülüğüne uygun şekilde tıbbi müdahalede bulunmasına rağmen hasta zarar görmüşse, hekimin sorumluluğu azalabilir veya sorumluluktan kurtulması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Medical standards are one of the criteria to be considered when assessing the legality of medical intervention. The concept of medical standard, which is dealt with under the heading of professional standards in the 4th article of the Convention for the Protection of Human Rights and Dignity of the Human Being with regard to the Application of Biology and Medicine: Convention on Human Rights and Biomedicine, has also met our domestic legislation. Physicians who have the authority to carry out medical interventions must have the prerequisites for medical practice; namely medical indications, informed consent, and medical interventions appropriate to the objective data of medical science. The medical intervention of physicians outside medical standards will bring to the agenda the responsibilities of compensation for physicians on the grounds that they are not in conformity with the law. Appropriate medical intervention in accordance with the law will be determined taking into account the conditions of the concrete event and generally accepted medical standards established by the medical profession. If the patient is harmed despite the fact that the physician has provided medical intervention in accordance with his obligation of objective care, the physician's liability may be reduced or it may be possible to evade responsibility.