Combinatorial interaction testing-based daily build process
Kombinatoryal etkileşim test tabanlı günlük derleme süreci
- Tez No: 642074
- Danışmanlar: DOÇ. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günlük derleme süreci, geliştirilmekte olan bir yazılımın en son sürümünün kod havuzundan günlük olarak (genellikle çalışma saatleri dışında) alındığı, yapı- landırıldığı, derlendiği ve bir test paketine göre test edildiği bir süreçtir. Bu sürecin nihai amacı, sistemin en temel işlevlerindeki kusurları kod tabanına dahil edilir edilmez ortaya çıkarmaktır, böylece bunları düzeltmek için geri dönüş süresi mümkün olduğunca kısalır. Bu çalışmada, ilk olarak, günlük bazda sistem parame- treleri arasındaki etkileşimleri sistematik olarak test etmek için bir kombinatoryal nesnenin hesaplandığı kombinatoryal etkileşim testi tabanlı günlük derleme sürecini sunuyoruz. Ardından bir dizi farklı test stratejisi ortaya koyuyoruz ve deneysel olarak önerilen yaklaşımın standart günlük derleme süreçlerinin etkinliğini derinlemesine artırdığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
A daily build process is a process where the latest version of a software under development is obtained from its code repository on a daily basis (typically during off-work hours), configured, built, and tested against a test suite. The ultimate goal of this process is to reveal defects in the most fundamental functionalities of the system as soon as they are introduced into the codebase, so that the turnaround time for fixing them is reduced as much as possible. In this work, we first introduce combinatorial interaction testing-based daily build process where a combinatorial object is computed to systematically test the interactions between system parameters on a daily basis. We then introduce a number of different testing strategies and empirically demonstrate that the proposed approach profoundly improves the effectiveness of the standard daily build processes.