Makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak maç öncesi ve maç esnasında futbol analizi
Football match analysis using machine learning methods before and during match
- Tez No: 642075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş dünyasında birçok alanda doğru veri analizi ile tahminleme gerçekleştirmek en önemli meydan okumalardan biridir. Bir spor kulübünün teknik direktörü için, farklı değişkenlere yönelik senaryo analizleri yapmak ve buna uygun takım kadrosunu sürmek gerekmektedir. Bu çalışmada, bilimsel bakış açısıyla, kullanıcı dostu bir arayüzle başarılı olasılık tahminlemesi yapılması konusundaki ihtiyaca cevap vermek istenmiştir. Bunun için, Yapay Sniri Ağları, Lojistik Regresyon ve Karar Verme Ağacı gibi Makine Öğrenmesi prensiplerini uygulayan, spor, finans, tarım, ulaşım, enerji, savunma gibi birçok sektördeki kurumsal firmaların ve bireysel müşterilerin kullanabileceği bir olasılık hesaplayıcı ve simülatör projesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forecasting is one of the most important challenges in many areas in the business world. It is necessary to make scenario analyzes for different variables and to apply for the technical director of a sports club. In this study, it is aimed to answer the need for successful probability estimation with a user-friendly interface from a scientific perspective. For this purpose, a probability calculator and simulator project, which implements Machine Learning principles such as Logistic Regression, Artificial Neural Network, Decision Tree which can be used by corporate companies and individual customers in many sectors such as sports, finance, agriculture, transportation, energy, defense, is aimed.