Applications of unified combinatorial interaction testing
Tümleşik kombinezon etkileşim sınama yönteminin uygulamaları
- Tez No: 680408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
T-KES yaklaşımı, yazılımların test edilmesinde kullanılan kapsayan dizileri oluşturan kombinezon etkileşim sınama (KES) objelerini esnek şekilde tanımlamak ve hesaplamak için bir esnek ve sistematik yöntem sağladı. Bu yaklaşım sayesinde test altındaki yazılım sistemleri ve kapsama kriterleri bir kısıt çözme problemi olarak ifade edilip, hali hazırda kullanılan kısıt çözücüler kullanılarak KES objeleri hesaplanmaktadır. T-KES'in getirdiği bu esnek kapsama kriteri tanımlayabilme rahatlığı, herhangi bir yazılım sistemini test edebilmek için yeni KES objelerinin kolayca tanımlanabilmesine olanak sağlamıştır. Bu çalışmalarda her ne kadar kısıt çözücüler kullanılarak T-KES objeleri üretilse de, karmaşık sistem modellerinin ve kapsama kriterlerinin tanımlanması için daha yüksek seviyede modelleme soyutlaması yapılması gerekebilir. Bu çalışmada, T-KES objelerini bildirimli bir modelleme dili olan ASP kullarak üretmek için geliştirdiğimiz TKES-ASP yaklaşımını sunuyoruz. Ayrıca, bu çalışma kapsamında geliştirilen ASP modelleme kütüphanelerini kullanarak hem hali hazırda olan T-KES objelerini üretip hem de, özellikle çizge tabanlı sistemler için (mobil uygulamalar, multi-threaded sistemler, vs.) için TKES objeleri tanımlıyoruz. Literatürde tanımlanan KES objelerinin TKES-ASP kullanılarak yeniden üretilmesini konu alan vaka çalışmalarında, üretilen KES objelerinin hem akademik hem de endüstride sıkça kullanılan kapsayan dizi üretme yöntemlerinden daha fazla sürede bu dizileri hesaplaması karşılığında daha küçük boyutlu objeler ürettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
U-CIT approach has provided a flexible and systematic method to flexibly define and compute combination interaction testing (CIT) objects generating covering arrays used in software testing. By U-CIT, software systems under test and coverage criteria are expressed as a constraint solving problem, and CIT objects are computed by using appropriate constraint solvers. The convenience of defining flexibly coverage criteria brought by U-CIT has made it possible to easily define new CIT objects to test any software system. Although U-CIT objects are generated by solving constraints with constraint solvers in these studies, a higher level modeling abstraction may be required to define complex system models and coverage criteria. In this study, we present UCIT-ASP approach that we developed to generate U-CIT objects by using Answer Set Programming (ASP) which is a declarative modeling language. In addition, by using ASP modeling libraries that were developed within the scope of this study, we both generated U-CIT objects already defined in the literature (i.e. standard covering arrays, test case aware covering arrays, etc.) and defined new U-CIT objects, specifically for graph-based systems (for the testing of mobile applications, multi-threaded systems, etc.). In our case studies to experience with UCIT-ASP on the generation of well-known CIT objects, we have observed that our approach generated smaller CIT objects than specialized covering array generation methods in the literature at the cost of computation times.