A combinatorial test data generation approach using fault data analysis and discretization of parameter input space
Hata verisi analizi ve değişkenlerin girdi uzayının ayrıklaştırılmasını kullanan bir birleşimsel test verisi üretimi yaklaşımı
- Tez No: 513581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Birleşimsel Test yöntemi verimli bir test stratejisidir. Bu yöntem, çoğu hatanın nispeten düşük sayıda değişkenin etkileşimi sonucu meydana geldiği kanısına dayanır. Fakat farklı yazılımlar için doğru etkileşim sayısını belirlemek verimlilik anlamında bir sorundur. Bununla birlikte, girdilerin ayrık bir biçimde olması gerekmektedir. Hata verisi analizi ile doğru etkileşim sayısını belirlemeyi ve değişkenlerin sürekli olan girdi uzayının iyi bilinen test teknikleri kullanılarak ayrıklaştırılmasını bir araya getiren yeni bir birleşimsel test verisi üreteci öneriyoruz. Bu yeni araçla, test maliyetleri en aza indirilirken, test verisine olan güvenin de en üst düzeye çıkarılması hedeflenmiştir. Yeni araçla yapılan deneyler de, sonuçlarda görülen test verimliliğinin önemli ölçüde artış göstermesi ile bu fikri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Combinatorial Testing is an efficient testing strategy. It is based on the idea that many faults are caused by interactions between a relatively small number of parameters. However, determining the right interaction strength to generate data for different software is an issue in terms of efficiency. In addition to that, it requires the inputs in a discrete form, while that is not always the case. We propose a new combinatorial test data generator tool that combines fault data analysis to determine the right interaction strength for the specific domain of software and transformation of the continuous input space of parameters into discrete using well known test techniques. With this new tool, it is aimed to minimize test costs, while maximizing the confidence in test data. Experiments made with the tool support this idea with results showing a significant increase in test efficiency.