Biyogaz fermantasyon ürünü ve farklı npk seviyelerinin buğdayın gelişimi ve mineral beslenmesine etkisi
The effect of biogas fermentation product and different npk levels on wheat growth and mineral nutrition
  1. Tez No: 642081
  2. Yazar: CENNET YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada farklı sürelerde inkübasyona bırakılmış biyogaz fermentasyon ürününün (BFÜ) tam gübreli (NPK) ve yarı gübreli koşullar altında buğday bitkisinin gelişimi ile mineral beslenmesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yürütülen saksı denemesinde, 0, 1.5, 3 ton/da dozlarında atık uygulanan saksılar 0, 1 ve 2 aylık sürelerde inkubasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonunda saksılara belirtilen miktarlarda NPK uygulamaları yapılmış ve tohumlar ekilmiştir. Bitkiler 2 aylık gelişme sonunda toprak yüzeyinden kesilerek gerekli ölçüm ve analizler için hazırlanmıştır. İnkübasyon süreleri sonunda yapılan ölçümlere göre, topraklarda ölçülen çoğu parametre üzerinde, süre ve uygulama dozlarıyla bunların interaksiyonlarının etkili olduğu görülürken, toprakların değişebilir Ca ve Mg miktarları uygulamalardan etkilenmemiştir. Uygulama dozlarının ve uzun süreli inkubasyonun toprakların pH'sı üzerinde bir etkisi olmazken, toprağın EC değeri uygulama dozları ve inkübasyon süreleriyle artmıştır. Uygulamaların genellikle toprakların bitkiye yarayışlı besin elementi içerikleri üzerinde olumlu etki yaptığı belirlenmiştir. Biyogaz fermentasyon ürünü dozu ve inkubasyon sürelerinin her iki NPK koşulunda da bitki gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Yapılan ölçümlerde bitki kuru ağırlıklarında tam NPK koşullarında % 76, yarı NPK koşullarında ise % 37 ye kadar artışlar belirlenmiştir. En yüksek kuru ağırlık en yüksek dozdaki BFÜ'nün 2 ay inkubasyonu ile tam gübrelemenin yapıldığı konulardan elde edilmiştir. Ayrıca, BFÜ dozları, inkübasyon ve NPK uygulamları genellikle buğdayın mineral beslenmesini ve topraktan almış olduğu besin elementi miktarlarını olumlu yönde etkilemiştir. Sonuç olarak, BFÜ uygulamasının toprağın yarayışlı besin elementi içerikleriyle, buğdayın gelişimini ve mineral beslenmesini olumlu etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate the effectes of incubated biogass waste applied with different dosages of NPK nutrients on wheat growth and mineral nutrition. For this reason biogass wastes were applied to the pots coreresponding to 0, 1.5 and 3 ton/da and left for incubation for 0, 1 and 2 months. After incubation, pots were fertilizert with NPK and seeds were sawn. After 2 months gorwth periods, plants were harvested above the soil in order to make required measurements. After incubation periods it was seen that induvidual affects of factors and their interactions significantly affected the parameters but Ca and Mg concentrations in the soil did not vary with the treatments. Application dosages and long term incubation did not vary soil pH, but EC values increased with both incubation time and dasages. It was seen that treatments had positive effect on examined evailable soil nutrients generally. Application of digastate and incubation periods had a significant affect on plant dry weight under both NPK levels. Dependin on the measurements it can be seen that dry weights increased up to 76 % and 37 % under full NPK and half NPK condiditons, respectivelly. The highest dry weight was measured with the highest dosage under 2 months incubation with full fertilization. In addition, digestate treatments had a positive significant affect on wheat mineral nutritions and removed nutrients from the soil generally. As a result, biogass digastate application postivelly affected available soil nutrients, plants growth and mineral nutrition of wheat.