İki farklı bölgede (Güney Marmara, İzmir Dış Körfezi) midyelerin (Mytilus galloprovincialis) ilkbahar döneminde kollektörlere tutunma oranlarının araştırılması
Investigation of the settlement rates of Mussels (Mytilus galloprovincialis) to the collectors in spring period in two different regions (South Marmara, İzmir Outer Bays)
  1. Tez No: 642080
  2. Yazar: ASİLHAN ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma 2019 yılı nisan ve eylül ayları arasında Erdek (Balıkesir) ve Gülbahçe (İzmir) körfezlerinde bulunan midye yetiştiricilik tesislerinde yürütülmüştür. Polipropilen halat ve kullanılmış ağlardan hazırlanan yapay kollektörlere kara midyenin (Mytilus galloprovincialis, Lamarck 1819) ilkbahar-yaz döneminde tutunması ve büyümesinin takibi yapılarak zamana, bölgeye, kollektör tipine ve derinliğe bağlı değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda; en fazla tutunma mayıs ayında Erdek Körfezinde denize bırakılan kullanılmış ağ kollektörde 22861 yavru midye olarak gerçekleşmiş olup bu bireylerin 7962'si kollektörün 0m derinliğine tutunmuştur. En düşük tutunma ise haziran ayında Gülbahçe Körfezinde denize bırakılan ağ kollektörde 1 birey olarak gerçekleşmiştir. Derinliğe (0-15m) göre yavru midye tutunma miktarları arasında önemli fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between April and September 2019 at mussel farming facilities located in Erdek (Balıkesir) and Gülbahçe (İzmir) gulfs. During the spring-summer period, It was aimed to determine the change depending on time, region, collector type and depth by monitoring the settlement (attachment) and growth of black mussels (Mytilus galloprovincialis, Lamarck 1819) to artificial collectors prepared from polypropylene ropes and used nets. As a result of the study, The most settlement was realized as 22861 mussel spats in the used net collector left to the sea in Erdek Bay in May, 7962 of these individuals settlement to 0m depth of the collector. The lowest settlement was realized as 1 individual in the net collector released to the sea in Gülbahçe Bay in June. There was no significant difference between the amount of mussel spats settlement according to depth (0-15m).