Hydrodynamic cavitation on high resistant microfluidic chips
Yüksek dirençli mikro akışkan çiplerde hidrodinamik kavitasyon
  1. Tez No: 642094
  2. Yazar: MOEIN TALEBIAN GEVARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOŞAR, DR. MORTEZA GHORBANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kavitasyon, akışkan bir sistemdeki statik basınç kaybının bir sonucu olarak meydana gelen faz değişimidir. Gerekli basınç düşüşü, akustik kavitasyon olarak bilinen akustik dalga yayılımı veya hidrodinamik kavitasyon olarak bilinen hidrodinamik basınç düşüşü ile elde edilebilir. Hidrodinamik kavitasyonda akış düzeni etkileyen, akış yolunun geometrisi, çalışma akışkanının termofiziksel özellikleri ve pürüzlülük elemanları gibi farklı parametreler ele alınabilir. Mevcut akış fiziğini tezde, yüksek basınca dayanıklı mikroakışkan cihazlar imal edilmiş ve yüksek giriş basınçlarında test edilmiştir. Akış davranışı, kavitasyon sayısı, Reynolds sayısı ve kavitasyon akış hızı kullanılarak karakterize edilmişlerdir. Etanol, PBS ve Suda PFC5 damlacıkları süspansiyonu gibi farklı çalışma akışkanları, kullanılmış ve cihazların performansı suyla karşılaştırılmıştır. Farklı yanal duvar pürüzlülük elemanlarının akış paterni üzerindeki etkisi incelenmiş ve cihazların genel geometrisi optimize edilmiştir. Hidrodinamik kavitasyonun enerji hasat uygulaması analiz edilip ve µ−TEG'lerle birleştirilmesi durumunda mikroakışkan cihazların olası güç üretim miktarı analitik olarak araştırılmıştır. Son olarak, mikroakışkan cihazların bakteri yoketme performansı incelenmiştir. Tasarlanan ve üretilen ve üretilmiş mikroakışkan cihazların avantajları da açıkça belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cavitation is one of the phase change phenomena, which occurs as a result of a sharp static pressure drop in a fluidic system. The required pressure drop could be obtained either by acoustic wave propagation, known as acoustic cavitation, or by hydrodynamic pressure drop, known as hydrodynamic cavitation. There are different parameters affecting flow patterns in hydrodynamic cavitation such as geometry of the flow path, thermophysical properties of the working fluid, and roughness elements. In this thesis, high pressure resistive microfluidic devices are fabricated and tested at high inlet pressures. The flow behavior is characterized using cavitation number, Reynolds number, and cavitation flowrate. Different working fluids such as ethanol, PBS, and PFC5 droplets suspension in water are used and the performances of the devices are compared with the case of water. The effect of different lateral wall roughness elements on the flow pattern is studied and the general geometry of the devices is optimized. In addition, applications of hydrodynamic cavitation are considered. The energy harvesting application of hydrodynamic cavitation is implemented and the amount of the possible power generation of the microfluidic devices in the case of coupling with µ−TEGs is analytically investigated. Finally, the bacteria removal performances of the microfluidic devices are assessed. The advantages of the designed and fabricated microfluidic devices are presented and explored as well.