Dördüncü Sanayi Devriminin (Endüstri 4.0) dünyaya ve Türkiye'ye ekonomik yansımaları
Economic reflections of Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0) on Turkey and the world
  1. Tez No: 642095
  2. Yazar: ŞERİFE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, hayati öneme sahip olan Endüstri 4.0'ın ekonomik yansımalarını incelemek, ülkelerin potansiyeli açısından değerlendirilmesi ve ülkelerin endüstri 4.0 teknolojilerini uygulamada başarılı olup olmadıklarını tespit etmektir. Dördüncü endüstri devriminde (Endüstri 4.0), üretim süreçlerinin dijitalleşmesi sayesinde görülmemiş bir hız ve verimlilik artışı sağlanmaktadır. Bu nedenle ülkeler, endüstri 4.0 teknolojilerini küresel rekabet gücünü artırmak için fırsat olarak görmektedir. Endüstri 4.0 teknolojilerinin alt yapısının genişletilmesi, toplumun ve ekonomik birimlerin her parçasında kullanımın yaygınlaştırılması ülkeler için öncelikli hedef haline gelmiştir. Bu durumda birçok ülke stratejik hedeflerine ulaşmak için zaman kaybetmeden politik, yasal ve ekonomik uygulamaları hayata geçirmiştir. Ülkelerin bu girişimleri sonucunda dördüncü sanayi devriminde ekonomik güç olma yarışı hızlanmıştır. Bu tez çalışmasında endüstri 4.0 teknolojilerinin ekonomiye etkisi kavramsal olarak incelenmiş ve ülkelerin mevcut durumları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda Türkiye'nin endüstri 4.0 teknolojilerine uyum sağlayarak ekonomik büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için yasal ve ekonomik adımlarında kararlı bir şekilde devam etmesi gerektiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the economical effects of the vitally important Industry 4.0, to evaluate countries according to their potential, and to determine whether or not countries are successful in the application of Industry 4.0 technologies. In the Fourth Industrial Revolution, thanks to the digitalization of production processes, there is an unprecedented increase in the speed and efficiency of production processes. Consequently countries see Industry 4.0 technologies as an opportunity to increase competitive power. To expand the infrastructure of Industry 4.0 and to extend and popularize it for use by all parts of society and economic entities has become a priority for all countries. Thus, in order to reach their strategic goals, many countries have put necessary political, legal and economic applications to practice. As a result of these ventures, the race to become an economical power in the Fourth Industrial Revolution has gained speed. In this study, the effects of Industry 4.0 technologies on economy have been examined conceptually, and present situation of countries have been assessed comparatively. At the end of the study, it is seen that Turkey must continue to take legal and economic steps decisively in order to reach economic growth targets via complying with Industry 4.0. technology.