Burdur ilinde hemodiyaliz uygulanan hastalarda kan biyokimyasal parametrelerinin ve iz elementlerinin incelenmesi
Investigation of blood biochemical parameters and trace elements in patients undergoing hemodialysis in Burdur province
- Tez No: 642103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Hemşirelik, Biochemistry, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Burdur ilinde hemodiyaliz uygulanan hastaların diyaliz öncesi ve sonrası bazı iz element ve biyokimyasal parametrelerinin değişim düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmamız Burdur Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde yürütüldü ve 01/08/2019-31/12/2019 tarihleri arasında veriler toplandı. Çalışmanın kriterlerini, böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi alan, haftada 3 kez 4'er saatlik tedavi gören, çalışma hakkında bilgilendirilen ve onayı alınan hastalar oluşturdu. Çalışmayı 50 erkek ve 24 kadın olmak üzere 74 sürekli hemodiyaliz hastası oluşturdu. Hastalar diyalize girme sürelerine göre gruplara ayrıldı. 1. grup 24 aydan kısa süre diyalize giren hastalardan, 2. grup ise 24 aydan uzun süre diyalize giren hastalardan oluşturuldu. Her iki gruptaki hastaların diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası biyokimyasal değerlerine bakıldı. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; üre, BUN, kreatinin, potasyum, e-GFR ve albüminin giriş ve çıkış değerlerinin aylara göre ortalamaları arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Hemodiyaliz sürelerine göre giriş değerleri incelendiğinde, hastaların üre ve BUN değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Fakat albümin, e-GFR, kreatinin ve potasyum değerleri arasında tedavi süresine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Hemodiyaliz sürelerine göre çıkış değerleri incelendiğinde ise; üre, BUN, albumin, e-GFR, kreatinin ve potasyum değerleri arasında anlamlı bir fark yoktur. Hasta sayımızın az olması kısıtlayıcı bir faktör olmasına rağmen literatürdeki sınırlı sayıda çalışma nedeniyle değerlidir. Bu yüzden bu konuyla ilgili daha kapsamlı çalışmalara ve bilgilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the change levels of some trace element and biochemical parameters of patients who underwent hemodialysis in Burdur province before and after dialysis. Our research was carried out in Burdur State Hospital Hemodialysis Unit and data were collected between 01/08/2019-31/12/2019. The criteria of the study consisted of patients who received hemodialysis treatment due to kidney failure, received 4 hours of treatment 3 times a week, informed about the study and received approval. The study consisted of 74 continuous hemodialysis patients, including 50 men and 24 women. The patients were divided into groups according to their dialysis time. The first group was composed of patients who underwent dialysis for less than 24 months, and the second group was composed of patients who were on dialysis for more than 24 months. Biochemical values of patients in both groups before and after dialysis were evaluated. According to the findings obtained from the research; No statistically significant difference was observed between the averages of urea, BUN, creatinine, potassium, e-GFR and albumin input and output values by months. When the input values are examined according to the hemodialysis time, there is no statistically significant difference between the urea and BUN values of the patients. However, a significant difference was found between albumin, e-GFR, creatinine and potassium values according to the duration of treatment. When output values are analyzed according to hemodialysis periods; There is no significant difference between urea, BUN, albumin, e-GFR, creatinine and potassium values. Although the low number of our patients is a restrictive factor, it is valuable due to the limited number of studies in the literature. Therefore, more comprehensive studies and information are needed on this subject.