Örgüt iklimi örgütsel özdeşleşme ve algılanan liderlik davranışları ilişkisi: Beden eğitimi ve spor öğretmenleri üzerine bir araştırma
Organizational climate, organizational identification and therelationship of comprehendedleadershipbehaviours: A research on teachers of physical education and sports
  1. Tez No: 642106
  2. Yazar: GİZEM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2019-2020 eğitim öğretim yılında Mersin ilinde Millî Eğitim Bakanlığında görev yapmakta olan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin; kurumlarında algıladıkları liderlik özelliklerinin, örgüt iklimi ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkininincelenmesidir. Bu çalışma ilişkisel bir araştırma olup tabakalı örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Mersin ilinde görev yapmakta olan 117'si kadın, 185'i erkek olmak üzere toplam 302 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri; kişisel bilgiler, algılanan liderlik özelliği, örgüt iklimi ve örgütsel özdeşleşme maddelerinden oluşan anket formu ile elde edilmiştir. Öncelikle tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Çalışmada değişkenler arası farklılıkların belirlenmesi amacıyla t testi ile ANOVA ve değişkenler arası ilişkileri belirlemek amacıyla pearson korelasyonileçoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul müdürlerinin göstermiş oldukları liderlik özellikleri ile beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kurumlarıyla özdeşleşmesi arasında pozitif yönlü ortadüzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin göstermiş oldukları liderlik özellikleri ile örgüt iklimi arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgüt iklimi ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri ilişkisinde de pozitif yönlü orta düzeyli anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kurumlarında algıladıkları liderlik özellikleri ile örgüt iklimi ve örgütsel özdeşleşme arasında istatistiksel açıdan anlamlı pozitif doğrusal bir ilişki vardır. Sonuç olarak; araştırmadaki değişkenler arası ilişkilere bakıldığında beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgüt iklimi ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri, algıladıkları liderlik özelliklerini 0,66 oranında açıkladığı belirlenmiştir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin algıladıkları liderlik özelliği arttıkça kurumla özdeşleşmelerive kurumdaki olumlu örgüt ikliminin arttığı saptanmıştır.Okul müdürlerinin göstermiş olduğu liderlik davranışları, öğretmenlerin algılarına göre örgütsel iklimin ve örgütsel özdeşleşmenin şekillenmesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the levels of Organizational Identification with the organizational climate of the leadership characteristics they, physical education and sports teachers working in the Ministry of National Education in Mersin province, perceived in their institutions in the 2019-2020 academic year. This study is a relational research and was carried out by stratified sampling method.The sample group of the study consists of a total of 302 teachers of Physical Education which includes 117 women and 185 men working in Mersin. The Research data was obtained through a questionnaire consisting of personal information, perceived leadership feature, organizational climate and organizational identification items. Firstly, descriptive statistics were made. In the study, the“T”test was used to determine the differences between variables, and pearson correlation and multiple regression analysis were used to determine the relationships between ANOVA and variables. As a result of the research, it was determined that there is a positive and medium level relationship between the leadership characteristics of school principals and the identification of physical education and sports teachers with their institutions. It was determined that there is a high level of meaningful relationship between the leadership characteristics of school principals and organizational climate in a positive way. It has been determined that there is a positive and medium level significant relationship in the relationship between teachers' organizational climate and organizational identification levels. There is a statistically significant positive linear relationship between the leadership characteristics that physical education and sports teachers perceive in their institutions, and organizational climate and organizational identification. As a result, considering the relationships between variables in the research, it was determined that teachers of Physical Education and Sports explained organizational climate and organizational identification levels, their perceived leadership characteristics by percentage of 0.66. It has been determined that as physical education and sports teachers' perceived leadership feature increases, their identification with the institution and the positive organizational climate in the institution increase .Leadership behaviors of school principals cause the organizational climate and organizational identification to take shape according to the teachers' perceptions.