Sosyal sermaye ve algılanan örgütsel maneviyatın örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi: Hemşireler üzerine bir araştırma
The effect of social capital and perceived organizational spirituality on organizational identification: A study on nurses
  1. Tez No: 841633
  2. Yazar: CİHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Organizasyonların günümüz koşullarında başarı sağlayabilmeleri ve bu başarıyı sürdürülebilir hale getirmeleri büyük ölçüde üyelerin örgüt (kurum, kuruluş veya organizasyon) ile bütünleşmesine bağlıdır. Örgüt hedeflerinin çalışan hedefleri haline gelmesiyle oluşan örgütsel özdeşlemenin sağlanmasında birçok faktör etkilidir. Bunların başında çalışanların sosyo-demografik özellikleri gelmektedir. Örgüt içindeki iklim, arkadaşlık bağları ve çalışanların yaptıkları işleri anlamlı bulmaları da özdeşleşmeyi etkileyen değişkenler arasında kabul edilmektedirler. Arkadaşlık bağlarını temsil eden sosyal sermaye ve örgüt içerisindeki davranış ve değerlerden oluşan örgütsel maneviyatın örgütsel özdeşleşme üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Sağlık sektöründe birden fazla meslek grubunun birlikte çalışması örgütsel özdeşleşmenin önemini arttıran unsurlardan biridir. Bu bağlamda sosyal sermaye ve algılanan örgütsel maneviyatın örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi hemşireler üzerinde incelemiştir. Anket yoluyla yürütülen çalışmada sosyal sermaye, algılanan örgütsel maneviyat ve örgütsel özdeşleşme ölçekleri kullanılmıştır. Katılımcıların sosyal sermaye ve algılanan örgütsel maneviyat düzeylerinin örgütsel özdeşleşmeleri üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu irdelenmiştir. Sosyal sermaye ve alt boyutları ve algılanan örgütsel maneviyat ve alt boyutları ile örgütsel özdeşleşme arasında pozitif bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak örgütsel özdeşleşmenin sağlanması için bireylerin kendi değerleriyle örgütün değerlerini bütünleştirebilmeli ve sosyal olarak gelişebilmesi gerekmektedir. Örgütsel maneviyatın sağlanması durumunda özdeşleşmenin gerçekleşmesi daha kolay olacaktır. Çalışanların sosyal olarak birbirleriyle zaman geçirmesi maneviyatı arttıracak dolayısıyla özdeşleşmeyi sağlayacaktır. Örgütsel değerlerle uyum içerisinde olan çalışanların özdeşleşme düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu durumda çalışanların örgütsel değerleri benimsemesi yönünde iyileştirmeler yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The ability of organizations to succeed in today's conditions and make this success sustainable depends significantly on the integration of members with the organization. Many factors effectively ensure organizational identification, which occurs when organizational goals become employee goals. Socio-demographic characteristics of employees are the most important of these. The atmosphere in the organization, friendship ties, and employees' finding their work meaningful can also be counted among the variables affecting identification. The purpose of this study is to investigate how social capital, which represents friendship ties, and organizational spirituality, which consists of behaviors and values within the organization, have an effect on organizational identification. The fact that more than one professional group works in the same organization in the health sector is one of the factors that increase the importance of organizational identification. In this context, the effects of social capital and perceived organizational spirituality on organizational identification were examined on nurses. Social capital, perceived organizational spirituality and organizational identification scales were used in the study conducted by questionnaire. The effect of the participants social capital and perceived organisational spirituality levels on their organisational identification was examined. It was found that there is a positive relationship between social capital and its sub-dimensions, perceived organizational spirituality and its sub-dimensions and organizational identification. As a result, in order to ensure organizational identification, individuals should be able to integrate their own values with the values ofthe organization and develop socially. If organizational spirituality is provided, it will be easier to achieve identification. Socially spending time with each other will increase the spirituality of the employees and thus ensure identification. It has been observed that employees who are in harmony with organizational values have higher levels of identification. In this case, it can be suggested to make improvements for employees to adopt organizational values.