Özel gereksinimli çocuğa sahip olan ebeveyn ile özel gereksinimli çocuğa sahip olmayan ebeveynlerin umutsuzluk düzeyleri ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Investigation of hopelessness levels and life satisfaction of parents with children with special needs and parents with children with special needs
- Tez No: 642137
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma da özel gereksinimli çocuğa sahip olan ve özel gereksinimli çocuğa sahip olmayan ebeveynlerin umutsuzluk düzeyi ve yaşam doyumu incelenmiştir. Araştırmaya Van ilinden özel gereksinimli çocuğa sahip 151 ebeveyn, özel gereksinimli çocuğa sahip olmayan 149 ebeveyn katılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Sosyo Demografik Bilgi Formu, umutsuzluk düzeyini ölçmek amacıyla Beck Umutsuzluk Ölçeği ve yaşam doyumunu ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (SPSS 25) kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın sonunda özel gereksinimli çocuğa sahip olan ebeveynlerin özel gereksinimli çocuğa sahip olmayan ebeveyne göre umutsuzluk düzeyi ve yaşam doyumu toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu araştırmada özel gereksinimli çocuğa sahip olan ebeveynler ile özel gereksinimli çocuğa sahip olmayan ebeveynler arasında demografik özellikleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hopelessness and life satisfaction of parents with special needs children and children without special needs were analyzed. 151 parents with special needs children and 149 parents with special needs children from the province of Van participated in the study. Socio Demographic Information Form was used to determine the demographic characteristics of the participants, Beck Hopelessness Scale was used to measure the level of hopelessness and Life Satisfaction Scale was used to measure life satisfaction. The research hypotheses were tested using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS 25). At the end of the study, a statistically significant difference was found between the hopelessness and life satisfaction scores of the parents who have children with special needs compared to the parents who do not have children with special needs. In this study, there was no significant difference in terms of demographic characteristics between parents with special needs and parents without special needs.