Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin spiritüel iyi oluş durumları ve sosyal destek algılarının psikolojik dayanıklılık ile ilişkisi
The relationship of spiritual well-being and social support perceptions of parents of children with special needs with psychological resilience
- Tez No: 956090
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin spiritüel iyi oluş durumları ve sosyal destek algılarının psikolojik dayanıklılıkları ile ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilen bu çalışma Cizre' de bulunan 10 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden herhangi birine kayıtlı özel gereksinimli çocuğu olan 257 ebeveyn ile yapıldı. Veri toplamak için Bilgi Formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ), Yenilenmiş Anne-Baba Sosyal Destek Ölçeği (YASDÖ) ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) kullanıldı. Veriler 30 Ekim 2024-15 Ocak 2025 tarihleri arasında toplandı. Bulgular: Kadınların SİOÖ toplam puanlarının erkeklerden daha yüksek olduğu, eğitim seviyesi yükseldikçe SİOÖ, PDÖ ve YASDÖ puan ortalamalarının arttığı belirlendi. Çalışmayan ve geliri giderinden az olan ebeveynlerin SİOÖ ve PDÖ toplam puan ortalamalarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu, çocuk sayısı arttıkça SİOÖ ve PDÖ puan ortalamalarının düştüğü saptandı. Ebeveynlerin spiritüel iyi oluş durumları ve sosyal destek algıları arttıkça psikolojik dayanıklılıklarının arttığı saptandı. PDÖ' nün belirleyicisi olarak SİOÖ, YASDÖ, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve gelir durumunun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Sonuç: Bu çalışma sonucunda ebeveynlerin psikolojik dayanıklılıklarının yükselmesi için spiritüel iyi oluş durumları ve sosyal destek algılarının güçlendirilmesi gerektiği söylenebilir. Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlere çocuklarının bakımı, eğitimi, sağlığı ve maddi yardım gibi ihtiyaç duyabileceği bilgisel ve araçsal desteğin sağlanması ve spiritüel boyutlarının ele alınarak çalışmalar yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between spiritual well-being and perceptions of social support and psychological resilience of parents with children with special needs. Material and Method: This descriptive, cross-sectional and correlational study was conducted with 257 parents of children with special needs enrolled in any of the 10 special education and rehabilitation centers in Cizre. Information Form, Spiritual Well-Being Scale (SWBS), Revised Parental Social Support Scale (PRSS) and Psychological Resilience Scale (PRS) were used to collect data. Data was collected between October 30, 2024 and January 15, 2025. Results: It was determined that the total scores of women were higher than those of men, and the mean scores of SWBS, PRS and PRSS increased as the level of education increased. It was found that the mean total scores of the parents who were not working and whose income was less than their expenditures were higher than the other groups, and the mean scores of the parents whose number of children increased, the mean scores of the parents who were not working and whose income was less than their expenditures decreased. It was found that as parents' spiritual well-being and perceptions of social support increased, their psychological resilience increased. As the determinants of PRS, it was determined that the level of education, employment status and income status were statistically significant. Conclusion: As a result of this study, it can be said that spiritual well-being and social support perceptions of parents should be strengthened in order to increase their psychological resilience. It is important to provide parents with children with special needs with the informational and instrumental support they may need, such as care, education, health and financial aid, and to conduct studies by addressing their spiritual dimensions.