Abdominal cerrahi işlem uygulanan hastalarda ağrı algısı ile ameliyat sonrası hissedilen ağrı şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pain perception and postoperative pain severity in patients undergoing abdominal surgery
  1. Tez No: 642145
  2. Yazar: FATİH MEHMET DİŞÇEKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, abdominal cerrahi işlem uygulanan hastalarda ağrı algısının ameliyat sonrası ağrıya etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinin Genel Cerrahi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum servislerinde abdominal cerrahi girişim geçiren 126 hasta oluşturmuştur. Eylül 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında yürütülen çalışmada veriler Tanıtıcı Bilgiler Formu, Ağrı Özellikleri Formu ve Ağrı İnançları Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA, Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmadaki hastaların %73' ünün kadın, yaş ortalamasının 48.63, %67.5' inin ilköğretim mezunu olduğu saptanmıştır. Hastaların %86.1'inin orta ve üstü şiddette ağrısının olduğu, %96.7' sinin ağrı şiddetinin zamanla azaldığı, %46.8' inin ağrı şiddetinin beklediğinden az olduğu, %92.1' inin ağrı nedeniyle aktivitelerini yerine getirmekte zorlandığı belirlenmiştir. VAS skorunun 8. saatte en şiddetli iken, 16., 24., ve 32. saatlerde anlamlı bir şekilde azaldığı (p0.05). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, abdominal cerrahi uygulanan hastaların orta ve üstü şiddette ağrısının olduğu, cinsiyetin ve ağrı beklentisinin deneyimlenen ağrıyı, eğitim durumunun ve uygulanan cerrahi tipinin ise ağrı inançlarını etkilediği belirlenmiştir. Bu bağlamda, etkili ağrı kontrolünün sağlanmasında ağrıya yüklenen anlam ve ağrı inançlarının belirlenmesi, hastaların ağrısına yönelik sunulacak bakımın şekillendirilmesinde ve bireyselleştirilmesinde ağrı algısının göz önünde bulundurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of pain perception on postoperative pain of the patients that underwent abdominal surgery. 126 patients that underwent abdominal surgery in the Clinics of General Surgery and Gynecology and Obstetrics of a State Hospital constituted the sample of the study. The study which was conducting the dates between September 2018 and January 2019 that descriptive Information Form, Pain Characteristics Form and Pain Belief Scale were used for data collection. Descriptive statistics, t-test, ANOVA and Pearson's correlation were used for data analysis. Mean age of the participants was 48.63, 73% of the participants were female and 67.5% were graduates of primary school. 86.1% of the participants had a pain intensity of moderate and above, 96.7% stated that the intensity of pain decreased over time, 46.8% expressed that pain intensity was less than expected and 92.1% stated that they had problems with activities due to the intensity of pain. VAS score was the highest on the 8th hour and decreased significantly on the 16th, 24th and the 32nd hours (p0.05). The findings of this study suggest that the patients who has been undergone abdominal surgery have moderate and over pain level pain, gender and pain expectancy influenced experienced pain, and education and the type of surgery had an impact on beliefs about pain. Within this context, determination of perceived pain and beliefs about pain is important for maintaining efficient pain control. Besides, perception about pain is important to shape and individualize healthcare on patient pain.