Bağımsızlık sonrası Gürcistan'ın komşularıyla ilişkileri (1991-2003)
The relationships of Georgia with its neighbours after independence (1991-2003)
  1. Tez No: 642146
  2. Yazar: SEVİLAY ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TURP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gürcistan bağımsızlık sonrası pek çok siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri sorunla karşı karşıya kaldı. Bu sorunların aşılması aynı zamanda dış politikada elde edilecek başarılara da bağlıydı. Nitekim bu amaçla Gürcistan, bilhassa komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye büyük gayret gösterdi. Gürcistan'ın komşuları arasında Türkiye'nin yeri Gürcistan için diğer komşularına göre ayrıca önemliydi. Türkiye, Gürcistan'ın batıya açılan kapısı konumundaydı ve Türkiye ile birlikte oluşturulan bölgesel projeler Gürcistan ekonomisinin güçlenmesi için en önemli hususlardan biriydi. Gürcistan'ın diğer bir komşusu Rusya ile ilişkileri ise bağımsızlık sonrası istenilen düzeyde olmadı. Bunda Rusya'nın Gürcistan'ı kendi nüfuzu altına almak istemesi ve bu gayeye ulaşmak için Gürcistan'daki ayrılıkçı hareketleri desteklemesi önemli bir etken oldu. Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler ise oldukça olumlu bir seyir takip etti. Azerbaycan'ın sahip olduğu enerji kaynaklarının Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması ve demiryolu projeleri ile ikili ilişkiler sadece bölgesel değil uluslararası bir boyut kazandı. Gürcistan'ın Türkiye ve Azerbaycan ile olan ikili ilişkilerinin boyutu en çok Ermenistan'ı rahatsız etti. Nitekim bu dönemde Ermenistan daha çok Rusya'ya yakın bir politika izledi ve Gürcistan ve Ermenistan arasındaki ikili ilişkiler istenilen düzeyde gelişme gösteremedi.
Özet (Çeviri)
After its independence, Georgia faced many political, social, economic and military problems. Overcoming these problems depended, among others, on accomplishments to be made in foreign policy. Indeed, Georgia made great efforts to improve its relations especially with neighbouring countries to this end. Compared to other neighbours, Turkey's position was especially important. Turkey was Georgia's door opening to the West and the regional projects created with Turkey were one of the most important factors for empowering the nation's economy. Georgia's relations with Russia, another neighbour, were not at the desired level after the independence. One of the main reasons for this was the fact that Russia wanted to take Georgia under its influence and supported the separatist movements in the nation for the same purpose. The relations between Georgia and Azerbaijan followed a positive course. The transfer of Azerbaijan's energy resources to Europe over Georgia and Turkey and various railroad projects brought an international dimension to the bilateral relations. The extent of Georgia's bilateral relations with Turkey and Azerbaijan annoyed Armenia the most. As a matter of fact, Armenia mainly followed a policy favouring Russia and the relations between Georgia and Armenia did not improve as much as desired.