Geniş alan ağlarında ağ performansının raporlanmasını sağlayan örnek bir uygulama
Reporting network performance in wide area networks an example application
- Tez No: 642169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş alan ağlarında ağ trafiğini izleyerek geçmiş bant genişliği kullanımlarının iş analitiği kapsamında değerlendirilmesiyle geçmişte meydana gelen olayları/dalgalanmaları ve nedenlerini bulmaya çalışmaktır. Bunun yanında, geçmiş kullanımlara makine öğrenmesi tekniklerini uygulayarak zaman serisi analizi ile geleceğe yönelik tahmin yaparak kurum gereksinimleri hakkında bilgi edinilmesi sağlamaktır. Çalışma kapsamında geliştirilen uygulama, ağ trafiğini izleyerek kullanılan bant genişliği değerlerini ve değer aşımlarını kayıt altında tutmaktadır. Aynı zamanda, performansla ilgili oluşabilecek sorunların kaynak sebeplerinin de teşhis edebilmesi amaçlanmıştır. Tahminleme için elde edilen veri seti üzerinde Prophet, LSTM ve ARMA algoritmaları uygulanmış ve model performans değerleri en uygun olan algoritma kullanılmıştır. Uygulamanın web ara yüzlü ve kullanıcı dostu olarak tasarlanması ön görülmüştür. Raporlama bölümü için PHP, tahminleme bölümü için ise Python dilinin kullanılması kararlaştırılmış ve veri tabanı olarak da MySQL kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to try to find past events / fluctuations and their causes by evaluating past bandwidth usage within the scope of business analytics by monitoring network traffic in wide area networks. In addition, by applying machine learning techniques to past uses, it is to provide information about institution requirements by making predictions about the future through time series analysis. The application developed within the scope of the study records the bandwidth values and overruns used by monitoring network traffic. At the same time, it is aimed to diagnose the causes of performance problems. Prophet, LSTM and ARMA algorithms were applied on the dataset obtained for estimation and the algorithm with the most suitable model performance values was used. It is foreseen to design the application as web interface and user friendly. It was decided to use PHP for the reporting section and Python for the prediction section and MySQL was used as the database.