Fibromiyaljili kadın hastalarda K1-K2 vitamin düzeylerinin normal popülasyonla karşılaştırılması ve bu düzeylerin hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, ağrı, hassas nokta ve pro-inflamatuvar sitokinler (IL-6, IL-8, TNF-ALFA) üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of vitamin K1-K2 levels between female patients with fibromyalgia and normal population and evaluation of the effect of these levels on disease activity, quality of life, pain, tender point and pro-inflammatory cytokines (IL-6, IL-8, TNF-ALPHA)
- Tez No: 642175
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızın amacı Fibromiyaljili kadın hastalarda K1-K2 vitamin düzeylerinin normal popülasyon ile karşılaştırılması ve bu düzeylerin ağrı hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, hassas nokta ve proinflamatuvar sitokinler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Fibromiyalji Sendrom'lu (FMS) 88 kadın hasta ve sağlıklı 87 kadın dahil edildi. 1990 Amerikan Romatoloji Koleji'nin (ACR) kriterlerine göre 3 aydan uzun süreli ağrısı ve 18 hassas noktanın en az 11'inde hassasiyet olan hastalar FMS tanısı alarak çalışmaya alındı. Ağrı düzeyi VAS ölçeği ile, hastalık aktivitesi Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ), yaşam kalitesi kısa form-36 (SF-36) ve inflamasyon düzeyi proinflamatuvar sitokinler (interlökin (IL)-6, interlökin (IL)-8 ve Tümör nekrozis faktör (TNF)-alfa) ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda FMS'li hastalarda kontrol grubuna kıyasla K1-K2 vitamin düzeylerinde anlamlı fark bulunmadı ve bu düzeyler ile klinik parametreler arasında bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Hasta grubunda IL-6 ve TNF-alfa düzeyleri yüksek bulunurken (p,05). Her iki grupta K vitaminleri ile IL-6 düzeyleri ile anlamlı bir ilişki saptandı (p0,05). Sonuç olarak çalışmamızda erken dönem FMS'li hastalarda K vitamin düzeylerinde normal popülasyona kıyasla anlamlı farklılık saptanmamış olup bu düzeyler klinik parametreler, yaşam kalitesi ve hastalık aktivitesi ile ilişkili bulunmadı. Bununla birlikte elde ettiğimiz veriler FMS'de subklinik bir inflamasyonun görülebileceğini ve bu inflamasyonun hastalık aktivitesi ve fiziksel fonksiyonlarda güçsüzlükle ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the K1-K2 vitamin levels in women with fibromyalgia with the normal population and to investigate the effect of these levels on pain disease activity, quality of life, tender point and proinflammatory cytokines. The study included 88 female patients with Fibromyalgia Syndrome (FMS) and 87 healthy female. According to the criteria of the American College Rheumatology (ACR) of 1990, patients with more than 3 months of pain and at least 11 of 18 sensitive points were diagnosed with FMS. Pain level was assessed with VAS scale, disease activity with Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), quality of life with short form-36 (SF-36) and inflammation level with proinflammatory cytokines (IL-6, IL-8 and TNF-alpha). As a result of the study, no significant difference was found in the vitamin K1-K2 levels in patients with FMS compared to the control group, and no relationship was found between these levels and clinical parameters (p> 0.05). While IL-6 and TNF-alpha levels were found to be high in the patient group (p , 05). A significant relationship between vitamins K and IL-6 levels was found in both groups (p0.05). In conclusion, in our study, no significant difference was found in the vitamin K levels in patients with early FMS compared to the normal population, and these levels were not associated with clinical parameters, quality of life and disease activity. However, these results support a subclinical inflammation in FMS and its association with disease activity and weakness of physical functions.