Granülomatöz akciğer hastalıklarında etiyoloji
Ethiology in granulomatous lung diseases
- Tez No: 642176
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEMA OYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Granülom, belirli enfeksiyöz hücre içi patojenler (örn., Mikobakteriler ve mantarlar) ile veya inert materyalın (örn., Silika, berilyum) varlığı gibi kronik enflamatuar uyaranlara immunolojik yanıt olarak ortaya çıkar. Granülom, akciğer biyopsilerinde yaygın görülen patolojik bir bulgudur. Granülomatoz akciğer hastalıkları, ortak histolojik sonuçları, çeşitli klinik, radyolojik ve tedavi varyantları olan,heterojen hastalıklar grubudur. Tanısı zor olan Granülomatoz akciğer hastalıkları etiyolojik olarak enfeksiyöz (mikobakteri ve mantarlar) ve nonenfeksiyöz olarak iki grupda sınıflandırılır. Amaç: Bu çalışmanın amacı: akciğer, bronş ve mediastinal /hiler lenf nodu biyopsi sonucu granülom olan vakaların etiyolojisini retrospektif olarak incelemektir. Materyal metod: Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Ocak 2013- Ocak 2019 yılları arasında retrospektif olarak yürütüldü. Çalışma için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi patoloji laboratuvar veri tabanından akciğer ve mediastinal lenf /hiler nodu biyopsi sonucu granülom olan tüm patoloji raporları retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ayırıcı tanıya yönelik (maruziyet, şikayetler, sigara ve tüberküloz öyküsü, ilaçlar, ek hastalıklar) öyküsü, laboratuvar parametreleri (kalsiyum, ACE, ARB), tüberkülin deri testi (TDT) sonuçları, radyolojik bulguları (toraks bilgisayarlı tomografi, Pozitron emisyon tomografi), uygulanan invaziv işlem (EBUS, mediastinoskopi, torakoskopi) ve patoloji sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan ve verilerine ulaşılan toplam 121(41 erkek ve 80 kadın ) hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubunun yaş ortalaması 50.3 ± 15.4 idi. Tütün ürünü kullanımı cinsiyet yönünden istatistiksel olarak anlamlı olub, erkekler kadınlardan daha fazla tütün ürünü kullanmaktadır (p0,05). Gruplar arasında CD4/CD8 oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p>0,05). Hastaların 93 (%76.8) sarkoidoz, 10 ( %8.3) tüberküloz, 5 (%4.1) tümör ilişkili granülom, 3 (%2.4) Tüberküloz dışı mikobakteriler (TDM), 2 (%1.6) hipersensitivite pnömonisi, 2 (%1.6) idiopatik granülom, 1 hastada kist hidatik, 1 hastada tularemi, 1 hastada wegener granülomatozis, 1 hasta yabancı cisim, 1 hasta silikozis, 1 hastada pulmoner langerhans hücreli histiositozis kaynaklı granülom saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Granuloma occurs with certain infectious intracellular pathogens (eg, Mycobacteria and fungi) or as an immunological response to chronic inflammatory stimuli such as the presence of inert material (eg Silica, beryllium). Granuloma is a common pathological finding in lung biopsies. Granulomatous lung diseases are a group of heterogeneous diseases with common histological results, various clinical, radiological and treatment variants. Granulomatous lung diseases, which are difficult to diagnose, are classified in two groups as etiologically infectious (mycobacterium and fungi) and noninfectious. Aim: The aim of this study is to retrospectively determine the etiology of cases with lung, bronchus and mediastinal lymph / hilar node biopsy as a result of granuloma. Method: This study was carried out retrospectively in Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases between January 2013 and January 2019. For the study, all pathology reports which were granuloma as a result of lung and mediastinal / hilar lymph node biopsy were scanned retrospectively from Erciyes University Faculty of Medicine pathology laboratory database. The history of the patients included in the study for different diagnosis (exposure, complaints, smoking and tuberculosis history, drugs, additional diseases), laboratory parameters (calcium, ACE, ARB), tuberculin skin test (TDT) results, radiological findings (thorax CT, PET / CT ), invasive procedure (EBUS, mediastinoscopy, thoracoscopy) and pathology results were recorded. Results: A total of 121 (41 men and 80 women) patients who met the inclusion criteria and whose data were obtained were included. The average age of the study group was 50.3 (± 15.4). Tobacco use is statistically significant in terms of gender, men use more tobacco than women (p 0.05). There is no statistically significant difference between the groups in terms of CD4 / CD8 ratio (p> 0.05). Patients' 93 (76.8%) sarcoidosis, 10 (8.3%) tuberculosis, 5 (4.1%) tumor associated granuloma, 3 (2.4%) non-tuberculosis mycobacteria (TDM), 2 (1.6%) hypersensitivity pneumonia, 2 (1.6%) idiopathic granuloma, hydatid cyst in 1 patient, tularemia in 1 patient, wegener granulomatosis in 1 patient, 1 foreign body, 1 patient silicosis, 1 patient granuloma from pulmonary langerhans cell histiocytosis detected.