Görüntülerde kopyalamaya dayalı sahteciliklerin art işlemlere dayanıklı olarak tespiti
Detection of copy-move image forgeries in a robust way against post-processes
- Tez No: 642188
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günlük hayattaki önemi giderek artan sayısal görüntüler insanlar üzerinde ikna edici etkiye sahiptirler, hatta mahkemelerde kanıt olarak kullanılmaktadırlar. Sayısal görüntüler üzerinde sahtecilik yapılmasına olanak sağlayan yazılımların yaygınlaşması, sayısal görüntü sahteciliklerinin de yaygınlaşmasına yol açmıştır. Bunların sonucunda, sayısal görüntülerin orijinalliklerinin doğrulanması gibi bir zorunluluk ortaya çıkmıştır. Literatürde, sayısal görüntüler üzerinde gerçekleştirilen kopyalamaya dayalı görüntü sahteciliklerinin tespitini konu alan pek çok sahtecilik tespit yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin en temel eksiklikleri; sahtecilik tespitini zorlaştıran faktörlerden kolayca etkilenmeleri, sahtecilik tespitinde kaynak bölge-hedef bölge ayrımı yapamamaları ve genel olarak insan gözüyle dahi anlaşılabilecek nitelikteki amatör sahteciliklere karşı test edilmeleridir. Bu tez kapsamında; görüntü üzerindeki sahteciliğin tamamına odaklanabilen, sahtecilik tespitini zorlaştıran art işlemlerden mümkün olduğunca az etkilenen, sahtecilik tespitinde kaynak bölge-hedef bölge ayrımı yapabilen, insan görme sistemiyle anlaşılması mümkün olmayan profesyonel sahteciliklerin tespitini konu alan ve yüksek başarı oranlarına sahip sahtecilik tespit yöntemleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital images, importance of which is increasing gradually in daily life, have a convincing effect on people and are even used as evidence in courts. The widespread use of software that enables tampering digital images has led to the spread of digital image forgeries. As results of these, an obligation has arisen to verify the authenticity of digital images. In the literature, there are many forgery detection techniques about detection of the copy-move image forgeries, performed on digital images. However, the main deficiencies of these methods are; they are easily affected by the factors that make the forgery detection difficult, they cannot make discrimination between the source region and the destination region in forgery detection and they are usually tested against amateur forgeries that are understandable even with the human eye. Within the scope of this thesis; forgery detection methods which can focus on the whole of the forgery on the image, which are affected as little as possible by the post-processes that make it difficult to detect forgery, which can make discrimination between the source region and the destination region in the detection of forgery, which are about the detection of professional forgeries that cannot be understood by the human vision system, and which have high success rates have been developed.