Development of a discrete adjoint-based aerodynamic shape optimization tool for natural laminar flows
Doğal laminar akışlar için ayrık adjoınt tabanlı aerodinamik şekil eniyileme aracı geliştirilmesi
- Tez No: 642256
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER, DOÇ. DR. HAMDULLAH YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Doğal laminar akışlar için adjoint tabanlı aerodinamik şekil eniyileme yapısı geliştirilmiştir. Laminar akıştan türbülanslı akışa geçiş başlangıcını tahmin etmek için, Spalart-Allmaras türbülans modeli içeren bir Reynolds-Ortalama Navier-Stokes akış çözücü yakın zamanda geliştirilmiş Baş-Çakmakçıoğlu geçiş modeli ile birleştirilmiştir. Gradyan tabanlı eniyileme işleminde, eniyileme algoritmasının gerektirdiği hassasiyet türevleri, kurum içi akış çözü için geliştirilen ve doğal laminar akış kanat kesitleri ve kanatları için uygulanan ayrık bir adjoint yöntem ile elde edilmiştir. Ayrık bitişik yöntemin geliştirilmesinde yeniden yazılan akış çözücüdeki modüllerin ayrık türevini almak için bir otomatik türev aracı kullanılmıştır. Aerodinamik dış yüzeyin parametrizasyonu serbest şekil deformasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Adjoint yöntemle hesaplanan şekil parametrelerine göre hassasiyet türevleri, ilk olarak sonlu farklar yöntemi ile doğrulanmıştır. Bu çalışmada geliştirilen adjoint tabanlı aerodinamik şekil eniyileme yönteminin başarısı, sıkıştırılabilir türbülanslı ve doğal laminar akışlar için kanat ve kanat kesitlerinin eniyilenmesi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
An adjoint-based aerodynamic shape optimization framework for natural laminar flows is developed. A Reynolds-Averaged Navier-Stokes flow solver with the Spalart-Allmaras turbulence model is coupled with the recently developed Bas-Cakmakcioglu transition model in order to predict laminar to turbulent transition onset. In the gradient-based optimization process, the sensitivity derivatives required by the optimization algorithm is obtained by the discrete adjoint method, which is developed for the in-house flow solver and implemented for natural laminar flow airfoils and wings. In the development of the discrete adjoint method, an automatic differentiation tool is employed to take the discrete derivative of the modules in the in-house flow solver heavily modified. The parametrization of the aerodynamic surface is realized by the Free-Form Deformation technique. The sensitivity derivatives with respect to design parameters, which are computed by the adjoint method, are validated with the finite-difference method. The success of the adjoint-based aerodynamic shape optimization methodology developed in this study is then demonstrated by optimizing aerodynamic characteristics of several airfoils and wings for compressible turbulent and natural laminar flows.