Yulaf kepeği ve şeker pancarı besinsel liflerinin tarhana kalitesine etkisi
Effect of oat bran and sugar beet fiber on tarhana quality
  1. Tez No: 642258
  2. Yazar: EMEL KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZBOY ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yulaf kepeği (YK) ve şeker pancarı lifi (ŞPL) besinsel lif bakımından zengin önemli ürünlerdir. Bu çalışmanın amacı, YK ve ŞPL'nin tarhana kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. YK tarhana formülasyonuna %4, %8, %12, %16 ve %20 oranlarında ilave edilmiştir (ağırlıkça, un esasına göre). Ayrıca YK, yine unla yer değiştirerek ve diğer bütün ingrediyenler muhafaza edilmek üzere, %10 oranında ŞPL içeren tarhana formülasyonuna aynı oranlarda katılmıştır. Hem YK, hem de YK-ŞPL içeren tarhanaların bazı kimyasal (nem, kül, protein, pH, titre edilebilir asitlik) özellikleri, renk değerleri (L*, a*, b*), toplam besinsel lif (TBL) içerikleri ve duyusal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oat bran (OB) and sugar beet fiber (SBF) are important high-fiber sources. The aim of this study is to examine the effects of OB and SBF on tarhana quality. 4%, 8%, 12%, 16% and 20% were added to the OB tarhana formulation (by weight, based on flour). In addition, OB was added to the tarhana formulation containing 10% SBF in the same proportions by adding flour and preserving all other ingredients. Some chemical properties (moisture, ash, protein, pH, titratable acid) and color values (L *, a *, b *), total dietary fiber (TDF) content and the sensory properties of tarhana samples, which contained both OB and OB and SBF, were investigated.