Mobilya endüstrisinde akıllı tasarım uygulamaları
Intelligent design applications in furniture industry
  1. Tez No: 642276
  2. Yazar: EMEL AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, mobilya endüstrisine entegre edilmesi amacıyla akıllı tasarım modellemeleri ve yazılımları oluşturulmuştur. Akıllı tasarım uygulamaları, mobilya endüstrisinde fabrikasyon, otomasyon, teknoloji, rekabet, zaman, verimlilik gibi unsurlara fayda sağlaması adına düşünülmüş böylece tasarım, revize, üretim süre ve maliyetlerinden tasarruf etme, hatalarda minimize, kalitede artma, inovasyon, standardizasyon ve optimuma yakın tasarımlar amaçlanmıştır. Bu tasarımlar Autodesk'in üç boyutlu Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımı olan Inventor Professional 2019 programında iLogic modülü kullanılarak, kullanıcı tanımlı parametreler doğrultusunda modellenmiştir. Akıllı tasarımların modelleme parametreleri ve yazılımları; boyutsal, parça-model, konstrüksiyon değişkenliklerini sağlayacak şekilde meydana getirilmiştir. Bu bağlamda model parametreleri değiştirilerek salt modelden yeni tasarımlar türetilebilmektedir. Yazılım sayesinde parametrik modeller akıllı tasarıma dönüştürülmüş, tasarımlar otomatikleştirilmiş ve belli kurallar doğrultusunda sınırlandırılarak tasarım kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, intelligent design modeling and application have been created in order to integrate into the furniture industry. Intelligent design applications have been intended for benefit to the furniture industry such as fabrication, automation, technology, competition, time and efficiency. Thus, design, revision, production time and costs savings, minimization of flaws, increase in quality, innovation, standardization, optimum designs are aimed. The design is modeled according to user-defined parameters by using iLogic module with Inventor Professional 2019 which is Autodesk's three dimensional Computer Aided Design software. Modeling parameters and software of intelligent design have been created to provide dimensional, part-model and construction variability. In this context, new designs can be derived from the absolute model by changing the model parameters. Through software, parametric models have been transformed into intelligent design, designs are automated and control is provided by limiting it according to certain rules.