100Cr6 rulman dış bileziklerinin yuvarlanma yolu bitirme taşlama operasyonunda reçine bağlayıcılı CBNtaş ile işleme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of process parameters in finish grinding of 100Cr6 bearing outer ring raceway using resin bonded CBN wheel
- Tez No: 642275
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rulman üretimindeki nihai talaş kaldırma operasyonu; bileziklerin yuvarlanma yolunun taşlanması işlemidir. Yuvarlanma yolu taşlama işlemi için genellikle Al2O3 taşlar tercih edilmektedir. Bu çalışmada; CBN aşındırıcıya sahip reçine bağlayıcılı taş kullanılarak yapılan taşlama işleminde, taş devri, iş parçası devri ve ilerleme değerinin, bileziklerin yuvarlanma yolunun dairesellik hatası ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Minitab programı kullanılarak merkezi kompozit metodu ile deney tasarımı oluşturulmuştur. Deney sonuçları için varyans analizi yapılmıştır. CBN taş kullanılarak yapılan, rulman dış bileziklerinin yuvarlanma yolunun taşlanması işleminde; girdi parametrelerinin, yuvarlanma yolunun dairesellik hatası üzerindeki etkisinin çoktan aza doğru sırası: taş devri, ilerleme değeri ve iş parçası devri olduğu görülmüştür. Taş devri ve ilerleme değerindeki artışın; dairesellik hatasını arttırdığı, iş parçası devrindeki artışın ise düşürdüğü tespit edilmiştir. İş parçası devrinin; bileziklerin yuvarlanma yolunun yüzey pürüzlülüğü üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Ayrıca ilerleme değerinin, taş devrine kıyasla daha etkin olduğu tespit edilmiştir. Taş devrinin artışı ile birlikte, yüzey pürüzlülüğü değerinde azalma olduğu görülmüştür. İlerleme değerinin artışı ise yüzey pürüzlülüğü değerinin artmasına sebep olmuştur. Bileziklerin yuvarlanma yollarında dairesellik hatasının ve yüzey pürüzlülüğünün düşük olması istenmektedir. Bu amaç doğrultusunda ideal parametreler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The last material removal process in the bearing manufacturing is raceway grinding of the ring. In general, Al2O3 stones are chosen for raceway grinding. Raceway grinding is performed by CBN adhesives with resin bonding agents, effects of the different stone speed, workpiece speed and the feed rate to roundness error and surface roughness are examined in this study. Experiments are designed by using the central composite system via Minitab. Variance analysis is carried out for experiment results. Raceway grinding is performed by CBN Stones; the order of input parameters according to effect on roundness error of raceway is as follows: stone speed, feed rate, workpiece speed. It is found that increasing the stone speed and feed rate causes increase in roundness error. In fact increasing the speed of workpiece causes decrease in roundness error. It is observed that workpiece speed does not have significant effect on surface roughness of ring's raceway. Also, it is found that feed rate is more effective compared to stone speed. In accordance with the increase of stone speed, surface roughness value is decreased. It is observed that increasing the feed rate causes increase in surface roughness value. Lower values of roundness error and surface roughness are desired in the raceway of ring. In accordance with this purpose ideal parameters are found.