Sürücü direksiyon eğitimi uygulama sınavı ölçütlerinin incelenmesi
Study of driver steering training practice exam standards
  1. Tez No: 642279
  2. Yazar: MEHMET ALİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Motorlu taşıtlar sürücü kursiyerleri, Türkiye'de sürücü belgesi alabilmek için, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra direksiyon eğitimi uygulama ve değerlendirme sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavla ilgili olarak yapılan literatür taramasında, program değerlendirme ve trafik güvenliği alanlarına yönelik pek çok araştırmaya rastlanılmasına rağmen motorlu taşıtlar sürücü kursiyerleri direksiyon eğitimi uygulama ve değerlendirme sınavına yönelik fazla çalışma bulunmamaktadır. Sürücü direksiyon eğitimi uygulama sınavı ölçütlerinin incelenmesi; kursiyerlerin, tecrübeli sürücülerin ve şoförlüğü gerçekten severek ve saygı duyarak yapmak isteyenlerin değerlendirildiği, ideal ve gelişebilir şekilde yapılan bir sınav süreci olmasına yardımcı olmaktır. Bu çalışmanın amacı, motorlu taşıtlar sürücü kursiyerleri direksiyon eğitimi uygulama ve değerlendirme sınavının, anket ve istatistik çalışmalar ile ülkemizdeki direksiyon eğitimi sınavlarına dikkat çekmektir. Kursiyerlerin, sürücülerin ve mesleği ne olursa olsun şoförlük yapacak herkesin belirli sıklıklarla kontrol edildiği yeniliklere açık ve çağın gereksinimlerini karşılayan bir sınav süreci kurgulanmasına yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Motor vehicle driver trainees are entitled to enter the steering wheel training, implementation and evaluation exam after being successful in the theoretical exam to receive a driver's license in Turkey. Although there are many researches about the program evaluation and traffic safety in the literature review carried out for this exam, there is not much study to examine the motor vehicle driver trainees steering training application and evaluation exam in terms of various variables. The aim of this study is to help trainees, experienced drivers and those who want to be a driver doing this job with love and respect, is an ideal and progressive examination process that is evaluated. The aim of this study is to draw attention to the questionnaire and statistics studies of the motor vehicle driver trainees steering training practice and evaluation exam and steering training exams in our country. It is to help build an ideal and developable system in which trainees, drivers and anyone who will be chauffeur, regardless of profession, is regularly evaluated.