Ülkemizdeki sürücü kurslarındaki eğitimin yeterliliğinin istatistiksel analizi
  1. Tez No: 45500
  2. Yazar: İLHAMİ AŞIKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÜLKEMİZDEKİ SÜRÜCÜ KURSLARINDAKİ E?İTİMİN YETERLİLİ?İNİN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) İlhamı AŞIKKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM - 1995 ÖZ Bu çalışmada, sürücü eğitiminde sürücü kurslarının yeterli olup olmadığının incelenmesi yapılarak, mevcut sistemde olan aksaklıkları tespit etmek, sistemin daha yararlı hale getirilmesi için gerekli önlemleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada belirlenen sorunlara cevap bulmak ve bulunan ortaya koymak için, kurslara devam eden kursiyerlere ve ehliyet almış sürücülere yönelik iki tür anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu anket formları, basit tesadüfi örnekleme metodu ile belirlenen kurslardaki kursiyerlere, uygulanmıştır. Ayrıca yine aynı örnekleme metodu ile seçilen semtlerde, ehliyet almış sürücülerle, anket yapılmıştır. Her iki çalışma için ayrı ayrı 100 'er anket formu uygulanmıştır. Düzenlenen bu anketler sonucunda ortaya çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz. - Ülkemizde sürücü kurslarına ihtiyaç vardır. - Sürücü kursları daha ciddi kurumlar tarafından işletilmelidir. - Açılan sürücü kursları daha ciddi ve sistematik bir şekilde denetlenmelidir. - Kurslarda görev yapan öğretmenler özel eğitimlerden geçirilmelidir. - Kurs sonlarında yapılan sınav sistemleri değiştirilmelidir. - Kurslarda verilen eğitim yeterlidir. Fakat eğitim süreleri yeterli hale getirilmelidir. - Direksiyon dersinin uygulama yöntemi kademeli olarak yürütülmelidir. ( Pist, tenha yollar ve yoğun trafik) Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 5001023 Sürücü Kursları 75 Doç.Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
A STATISTICAL ANALYSIS OF THE SUFFICIENCY OF EDUCATION LEVEL FOR THE DRIVER LICENCE COURSES (M.Sc. Thesis) İlhami AŞIKKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER -1995 ABSTRACT In this study, it is intended to put forward some preventive precautions to make the present system more useful and if the driver licence courses are enough in teaching, establishing some limps in the system. To -test the hypothesis and put forward in the study, two types of enquiry form were prepared for the candidate drivers and the drivers. The enquiry forms were distributed all candidates in the courses which are selected by“sampling method”. Also, the enquiry was applied the drivers selected by“sampling method”in the urban suburbs.Each enquiry type contains 100 forms. The results from the applied enquiries are as follows: - The driver licence courses are necessary for our country. - The drivers licence courses must be managed by the serious institutions. - The driver licence courses must be checked sistematically and seriously. - Teachers in the courses must be educated specially. - The final exams must be changed. - The driver licence courses are enough in teaching, but period of the courses must be increased. - Car driving work must be learned step by step at special car pists, silent way and traffic jam. Science Code : 5001023 Key words : Driver Courses Number of Page : 75 Adviser : Asistant Prof. Dr. Hasan BAL