Aydos dağı florası (Çankırı)
Flora of Aydos mountain (Cankiri)
- Tez No: 642294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN UZUNHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma Çankırı'nın Şabanözü ilçesi ile Ankara'nın Çubuk ilçesi arasındaki sınır dağı olan Aydos Dağında gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından Mayıs 2017 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında 401 bitki örneği toplanmıştır. Teşhis ve incelemeler sonucunda 44 familya ve 178 cinse ait 282 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Bu 282 taksonun tamamı Angiospermler (kapalı tohumlular) içerisindedir. Toplam 25 (%8.8) takson Türkiye için endemiktir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: 50 İran-Turan elementi (%17.7), 14 Akdeniz elementi (% 4.9), 18 Avrupa-Sibirya (% 6.3), 2 Karadeniz elementi (%0.7), 194 çok bölgeli ya da bölgesi bilinmeyen (%68.7) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on Aydos Mountain, which is the border mountain between Şabanözü district of Çankırı and Çubuk district of Ankara. 401 plant specimens were collected from the area between May 2017 and May 2019. As a result of diagnosis and investigations, 282 species and subspecies taxa belonging to 44 families and 178 genera were determined. All of these 282 taxa are in Angiosperms. A Total of 25 taxa are endemic in Turkey (8.8%) The scattering ratios of the taxa for the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements are 50 taxa (17.7%), Mediterrenean elements are 14 taxa (4.9%), Euro-Siberian elements are 18 taxa (6.3%), 2 Black Sea elements (0.7%), widespread and others which their regions unclarified are 194 taxa (68.7%)