Naldöken Dağı (Kırşehir) florası
  1. Tez No: 76200
  2. Yazar: ALİ VOLKAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
NALDÖKEN DAĞI (KIRŞEHİR) FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Ali Volkan KELEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET îç Anadolu'da B5 karesine giren ve Kırşehir ilinde yer alan Naldöken Dağı tamamen İran-Turan bitki coğrafyası bölgesine girmektedir. Bu çalışmada 53 familyaya ait 466 takson verilmiştir. En büyük familyalar Asteraceae (60 tür), Fabaceae(51 tür), Poaceae (42 tür), Brassicaceae (39 tür) ve Lamiaceae (39 tür)'dür. En büyük cinsler ise,Astragalus (18 tür), Centaurea (12 tür), Alyssum (10 tür), Salvia (9 tür) ve Silene (8 tür). Bitki coğrafyası elementlerinin dağılımında İran-Turan 171 tür (%36,6), Akdeniz 22 tür (%4,7), Avrupa-Sibirya 18 tür (%3,8) ve bilinmeyenler 255 tür (%54,7)'dür. Araştırma alanındaki endemik türlerin sayısı 91 (%19,5)'dir. Bilim Kodu : 224.08.01 Anahtar kelimeler : Flora, Naldöken Dağı (Kırşehir), Türkiye. Sayfa Adedi : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa AYDOĞDU
Özet (Çeviri)
FLORA OF NALDÖKEN MOUNTAIN (KIRŞEHİR) (M.Sc. Thesis) AH Volkan KELEŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1998 ABSTRACT Naldöken Mountain is situated in province of Kırşehir in Central Anatolia in B5 grid square and take place entirely in the Irano-Turanian phytogeographic region. In this study, 466 taxa belonging to 53 families are reported. The largest families are Asteraceae (60 species), Fabaceae (51 species), Poaceae (42 species), Brassicaceae (39 species) and Lamiaceae (39 species). The largest genera are Astragalus (18 species), Centaurea (12 species), Alssyum (10 species), Salvia (9 species) and Silene (8 species). The distiribution of phytogeographical elements : Irano-Turanian 171 species (% 36,6), Mediterranean 22 species (% 4,7), Euro-Siberian 18 species (% 3,8) and unknown 255 species (% 54,7). Endemic species are 91 (% 19,5) Science Code : 224.08.01 Key Words : Flora, Naldöken Mountain (Kırşehir), Turkey. Page Number : 123 Adviser : Prof. Dr. Mustafa AYDO?DU