Üniversite öğrencilerinde erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) uyku bozukluklarıyla ilişkisi
Relationship of adult attention deficit and hyperactivity disorder with sleep disorder in university students
  1. Tez No: 642328
  2. Yazar: BERNA BALTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma da üniversite öğrencilerinde erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun uyku bozukluğu ile ilişkisi incelenmiştir. Bu araştırmaya İstanbul ilinden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış 106 üniversite öğrencisi ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almamış 106 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılan DEHB tanısı almış kişilerde DEHB dışında komorbid hastalık yoktur, aynı şekilde DEHB tanısı almamış kişilerde de herhangi bir psikiyatrik tanı yoktur. Araştırmaya katılanlara demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Sosyo Demografik Bilgi Formu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeylerini ölçmek için Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği, Uyku Bozukluğu düzeylerini ölçmek içinde Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (SPSS 25) kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış üniversite öğrencilerinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almayan üniversite öğrencilerine göre uyku bozuklukları puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan üniversite öğrencilerinde uyku bozukluğu da rastlanmış uyku bozuklukları içerisinden de huzursuz bacak sendromu daha fazla görülmüştür. Araştırmada dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış üniversite öğrencilerinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almayan üniversite öğrencileri arasında sosyo demografik özellikleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The university students, the relationship between adult attention deficit and hyperactivitiy disorder and sleep disorder has been examined in university studies. Research sample consists 106 university students who diagnosed with attention deficit and hyperactivitiy disorder and 106 university students who were not diagnosed with attention deficit and hyperactivitiy disorder. People diagnosed with ADHD do not have comorbid disease other than ADHD, and people who have not been diagnosed with ADHD also have not any psychiatric diagnosis. In the study, participants were asked to complete The Socio Demographic Information Form for determining the demographich characterisitcs, Adult ADHD Self-Report Scale for measuring the levels of attention deficit and hyperactivity, and Pittsburgh Sleep Quality Scale for measuring sleep disorder levels. The collected data was statistically analysed by Statistical Package Program for Social Sciences (SPSS 25). As a result of the study, there was a statistically significant difference between the sleep disorders scores of the university students who were diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder compared to the university students who were not diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder. Sleep disorder was also observed in the university students who diagnosed with attention deficit and hyperactivitis disorder and the restless legs syndrome observed more common among sleep disorders. In the study, there was no significant difference in terms of socio-demographic characteristics of the university students who were diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder, among those who were not diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder.