Amonyağın hidrojene dönüşümünün mikrodalga odaklı sistemde kobalt, nikel ve molibden ile aktifleştirilmiş destekli katalizörler varlığında incelenmesi
Investigation on conversion of ammonia to hydrogen in microwave focused system in the presence of cobalt, nickel and molybdenum activated supported catalysts
- Tez No: 642341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK VARIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, mikrodalga reaktör sisteminde kobalt, nikel ve molibden içerikli katalizörler kullanılarak amonyak ayrışması reaksiyonuyla COx içermeyen hidrojen üretimi araştırılmıştır. Destek malzemesi olarak iki farklı karbon kaynağı ve ticari alümina kullanılmıştır. Emdirme yöntemi uygulanarak farklı metal yüklemesine sahip katalizörlerin sentezi başarı ile gerçekleştirilmiştir. Katalizörlerin yapısal özelliklerini belirlemek için Endüktif Eşleşmiş Plazma – Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES), X-Işını Kırınım Difraktometresi (XRD), Azot fizorpsiyon, Geçirimli Elektron Mikroskopisi (TEM), Raman Spektroskopisi gibi farklı karakterizasyon teknikleri uygulanmıştır. Saf amonyak akışı altında (36000 ml / gkat.saat GHSVNH3), mikrodalga ısıtmalı sistemde 10W güç kullanılarak, yaklaşık 350-400 ° C'de karbon ve alümina destekli kobalt, nikel ve molibden katalizörleriyle toplam amonyak dönüşümü sağlanmıştır. Seçici ısıtmanın ve hacimsel ısıtmanın sağlanması, sıcak bölge oluşumu gibi özellikleri nedeniyle mikrodalga reaktöründe geleneksel reaktöre kıyasla önemli ölçüde yüksek dönüşüm değerleri elde edilmiştir. Mikrodalga enerjisinin hazırlanan katalizörlerin yapısına uzun süreli (96 saat) kullanımda dahi etki yaratmadığı gerçekleştirilen karakterizasyon çalışmaları ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, COx-free hydrogen production was investigated by using ammonia decomposition reaction in the microwave reactor system using catalysts containing cobalt, nickel and molybdenum. Two different carbon sources and commercial alumina were used as support materials. By applying the impregnation technique, the synthesis of catalysts with different metal loading was accomplished successfully. Different characterization techniques such as Inductively Coupled Plasma - Optical Emission Spectrometry (ICP-OES), X-Ray Diffraction Diffractometer (XRD), Nitrogen physorption, Transmission Electron Microscopy (TEM), Raman Spectroscopy were applied to determine the structural properties of the catalysts. Under pure ammonia flow (36000 ml / gk.h GHSVNH3), total ammonia conversion was achieved with carbon and alumina supported cobalt, nickel and molybdenum catalysts at approximately 350-400 ° C using 10W power in the microwave heated system. Due to its characteristics such as providing selective heating and volumetric heating, formation of hot zone, significantly higher conversion values were obtained in the microwave reactor compared to conventional reactor. It has been demonstrated by characterization studies that microwave energy does not affect the structure of the prepared catalysts even in prolonged (96 hours) use.